Wraki na elbląskich ulicach. Wiemy ile odholowano na parking
W tym roku odholowano cztery wraki samochodów z elbląskich ulic, a w ubiegłym roku - 20. Wszystkich interwencji Straży Miejskiej było 196.
Pojazdy zaniedbane i nieużytkowane są często porzucane na elbląskich ulicach czy osiedlowych parkingach. Wraki blokują miejsca parkingowe, zanieczyszczają środowisko i poprzez swój wygląd zaśmiecają okolice.
Straż Miejska przy ich lokalizacji korzysta z własnych informacji, ale także ze zgłoszeń mieszkańców.
Te zwykle się nie potwierdzają. Wynika to z faktu, że nie każdy pojazd spełnia warunki, by go odholować.
Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że na podstawie art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym można usunąć tylko te pojazdy, które pozostawione są na drodze publicznej bądź wewnętrznej położonej w strefie ruchu lub zamieszkania. Jednocześnie zaznaczyć należy, że nie można zlecić odholowania pojazdu z podwórek, trawników, itp.
- wyjaśnia apl. Jerzy Gudziński, rzecznik Straży Miejskiej w Elblągu. Podkreśla on, że wrak to
pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany (m.in. świadczy o tym brak powietrza w ogumieniu), może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela lub posiadacza.
Pojazd może zostać usunięty z drogi - może, to znaczy, że nie musi.
Funkcjonariusz nie ma obowiązku zlecenia natychmiastowego usunięcia pojazdu nieużywanego. Może najpierw wykonać szereg czynności sprawdzających, które doprowadzą go do właściciela samochodu, a jeżeli to się nie powiedzie, dopiero wtedy może zlecić odholowanie
- wyjaśnia apl. Gudziński.
W ubiegłym roku Straż Miejska w Elblągu przeprowadziła 196 interwencji dotyczących pojazdów nieużywanych, z czego usunięto poprzez odholowanie 20 takich pojazdów na parking przy ul. Mazurskiej oraz spowodowano ich usunięcie przez właścicieli w pozostałych przypadkach. W tym roku usunięto z elbląskich ulic cztery pojazdy.