› zdrowie i uroda
12:13 / 11.10.2016

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wśród chorób układu pokarmowego, dotykających jelita wyróżnia się wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jest ono schorzeniem, którego nie należy lekceważyć.

Nieswoiste zapalenia jelit

Układ pokarmowy dotknąć może wiele różnych schorzeń. Należą do nich między innymi nieswoiste zapalenia jelit, które nie dość, że wyniszczają ten system w organizmie to jeszcze mają bezpośredni związek z układem odpornościowym. Choroby takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego są bowiem schorzeniami autoimmunologicznymi, czyli takimi, w przebiegu których organizm zamiast zwalczać "wroga" w postaci drobnoustrojów, zwalcza sam siebie. Przyczyny tych chorób nie są znane, stąd tak trudna jest ich terapia, która w zasadzie polega bardziej na kontroli przebiegu choroby i leczeniu objawowym.

Objawy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego rozpoznaje się przede wszystkim po lokalizacji zmian chorobowych. Obejmują one jelito grube, szczególnie odbytnicę. Chory cierpi z powodu częstych biegunek, które zmuszają go do wypróżniania się nawet kilkanaście lub więcej razy dziennie. Stolec ma domieszkę krwi lub śluzu, zdarzają się także krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Do tych objawów dochodzi zmęczenie, chudnięcie czy stany podgorączkowe.
Żeby doraźnie pomóc sobie jeszcze przed wizytą u lekarza, już kiedy zaczyna się biegunka, warto włączyć probiotyki takie jak LACTORAL (zajrzyj na stronę www.lactoral.pl). Pomogą one wrócić do stanu równowagi naruszonej mikroflorze jelitowej. Będą także wpływać na lepszą pracą przewodu pokarmowego. Probiotyki stosować można także przez dłużyszy czas, w okresie leczenia choroby, a także po ewentualnej resekcji części jelita, która niejednokrotnie potrafi całkowicie powstrzymać objawy schorzenia.

Powikłania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego należy leczyć nie tylko ze względu na to, że sama choroba jest uciążliwa i wyniszczająca, ale również z powodu poważnych powikłań, do jakich może prowadzić. Ten przewlekły stan zapalny może być przyczyną ropni i przetok. Wpływa także na inne narządy - nerki, wątrobę czy serce, powodując kolejne ogniska stanów zapalnych, w tym, szczególnie niebezpieczne zapalenie mięśnia sercowego. Choroba wywołuje także problemy skórne - łuszczycę, afty w jamie ustnej. Może też prowadzić do raka jelita grubego, którego leczenie jest trudne.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%