Wspólny projekt Miasta i Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej
fot. Artur Borkowski
Podniesienie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z województwa warmińsko-mazurskiego, to główne cele projektu jaki realizuje Miasto Elbląg w partnerstwie z Elbląską Uczelnią Humanistyczno-Ekonomiczną.
Projekt p.n. „Wzrost innowacyjności i konkurencyjności elbląskich MŚP poprzez tymczasowe zatrudnienie wysoko wykwalifikowanej kadry” dofinansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W projekcie udział bierze firma OPEGIEKA Sp. z o.o. z Elbląga oraz firma ITM Sp. z o.o. z Olsztyna. Zatrudnionych jest 5 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy pracują nad usprawnieniem i wprowadzeniem innowacyjnego rozwiązania, mającego ulepszyć i poprawić jakość pracy w wyżej wspomnianych przedsiębiorstwach. Rekrutacja do projektu trwała od początku 2011 r. do kwietnia 2012 r. Przy rekrutacji brano pod uwagę zasadę równych szans, w tym równości płci.
Do etapu rekrutacji wysoko wykwalifikowanej kadry mogli przystąpić specjaliści: doktorzy, doktorzy hab. oraz inżynierowie z bogatym doświadczeniem praktycznym (5 lat), którzy musieli być zatrudnieni w jednostce naukowej lub dużym przedsiębiorstwie, przez okres co najmniej 2 lat poprzedzających oddelegowanie. W ramach projektu zakwalifikowane przedsiębiorstwa otrzymują dofinansowanie na pokrycie kosztów zatrudnienia kadry, w wysokości 50% całkowitych wydatków. Ciągła wymiana wiedzy, doświadczeń i intensywne wprowadzanie nowych technologii oraz innowacji wpływa na udaną współpracę pomiędzy sektorem nauki i biznesu. Dzięki przystąpieniu do realizacji projektu, przedsiębiorstwa uzyskały wykwalifikowanych pracowników, którzy działają w obszarze badań naukowych, prac rozwojowych i innowacji firmy.
Obecnie analizowane są wyniki ankiet przeprowadzonych wśród kadry wysoko wykwalifikowanej oraz MŚP, które pomimo iż otrzymały zaproszenie do przystąpienia do realizacji projektu, nie wzięły w nim udziału. Wyniki badań pomogą odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań, a także w przyszłości wspomóc promowanie rozwoju lokalnych technologii, pobudzić działalność innowacyjną, a tym samym regionalny rozwój przedsiębiorstw MŚP oraz umożliwić szerszą więź współpracy pomiędzy wcześniej wspomnianymi sektorami. Powyższe wyniki badań mogą być również przydatne do organizacji innych podobnych lub zbliżonych projektów.
źródło: UM Elbląg