Wspólny projekt startup'owy miasta i PWSZ
fot. Bartłomiej Ryś
- Rozpoczęła się nowa perspektywa finansowo-unijna 2014-2020. Pierwszą umowę pan Marszałek podpisał ze mną, z miastem Elbląg. Jest to dofinansowanie w kwocie około 850 tys. do inkubatora przedsiębiorczości, który wspólnie zostanie zrealizowany z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową – pochwalił się na konferencji prasowej prezydent Wróblewski. Startupy będą mogły otrzymać te przedsiębiorstwa, które są na rynku nie dłużej, niż trzy lata. Jest to ukłon w stronę tych, którzy nad założeniem własnej działalności dopiero się zastanawiają.
„Startup House – Inkubacja przedsiębiorstw w Elblągu” - tak będzie nazywać się wspólny projekt samorządu i PWSZ, który potrwa do września 2017 roku. Na ten cel Urząd Miejski pozyskał dofinansowanie unijne w kwocie 850 tys. zł, sam wyłożył 71 tys. a PWSZ „dołożyła się” kwotą 78 tys. złotych. Cały projekt będzie miał na celu wsparcie młodych przedsiębiorców, którzy dopiero decydują się (bądź zdecydowali się w ostatnim czasie) na założenie własnej działalności gospodarczej. Z programu będą mogły skorzystać te firmy, które na rynku są obecne nie dłużej, niż 3 lata.
- 15 lokali będzie przy ul. Zacisze i 5 kolejnych zostanie ulokowanych w EPT. Razem będzie możliwość inkubowania 20 firm. Jest to oferta dla przedsiębiorców młodych, którzy wchodzą w życie gospodarcze – mówił Wróblewski.
Potencjalny przedsiębiorca w ramach startupu będzie mógł skorzystać z pomieszczeń biurowych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych, usług związanych z promocją, obsługi prawnej oraz księgowej. Przedsiębiorca będzie mógł również „skorzystać” z kadry dostępnej na PWSZ.
- Silnie rozbudowujemy te rzeczy, które są u nas obok dydaktyki. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, Centrum Transferu Technologii, Akademickie Biuro Karier – te trzy jednostki modernizowaliśmy w przeciągu ostatnich dwóch lat. Budujemy dla nich wspólną jednostkę, będziemy to nazywać „Centrum Współpracy z Otoczeniem Społecznym, Gospodarczym i Instytucjonalnym” - mówił rektor PWSZ prof. Zbigniew Walczyk.
Rektor zaznaczył, że to dopiero początek współpracy i już na jesień wystartuje kolejny, wspólny projekt pomiędzy PWSZ a miastem.
A jak będzie wyglądać dokładna rekrutacja firmy do „Startup House”? Tego na razie nie wiadomo, powstaje szczegółowy regulamin, który wyjaśni te kwestie.
Dotychczas Inkubator działający przy PWSZ pomógł 30 podmiotom w przeciągu ostatnich trzech lat i uzyskał dofinansowanie na kwotę 500 tys. zł. Większość firm, które skorzystały z pomocy, pochodziły z branży informatycznej.