› poradnik
11:22 / 02.11.2018

Wszystko co powinieneś wiedzieć o materacach

Wszystko co powinieneś wiedzieć o materacach

To prawda, że "jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz" i jeżeli już 10 raz budzisz się rano i wydaje Ci się, że jesteś tak samo niewyspany jak wtedy, kiedy dopiero co oddawałeś się w ramiona Morfeusza, to przyczyna może być tylko jedna! Twój materac nie jest dobry. Badani uznają, że 1/3 naszego życia to właśnie sen. Sen dla człowieka niezbędny do przetrwania, funkcjonowania i efektywnych działań. Pomyśl logicznie - lepiej Ci się pracuje kiedy jesteś wyspany, czy nie? No właśnie! Dobór odpowiedniego materaca to sprawa kluczowa ale nie jest ona wcale taka prosta. Po pierwsze musisz przemyśleć, czy wygodniejszą opcją dla Ciebie będzie wersalka, czy materac. Wiele osób powie Ci jednak bez ogródek, że lepiej śpi się właśnie na materacu. Dlaczego? To proste! Producenci wersalek, narożników czy sof nastawieni są przeważnie na wyzyskaniu najwyższego komfortu w pozycji siedzącej przez co produkty te należą w głównej mierze do twardszych. Materac ma za zadanie uzyskanie jak najwygodniejszego ułożenia w pozycji leżącej.

Zdrowy sen

Należy pamiętać, że odpowiedni materac nie ma tylko ładnie wyglądać i gabarytowo mieścić się w sypialni. Najważniejszym aspektem jest dopasowanie go do naszego kręgosłupa tak, żeby podczas snu nie powodowało to jego wykrzywienia. To zdecydowanie najważniejsza funkcja naszego nowego nabytku. Jak to zbadać? Najlepiej udać się do sklepu w towarzystwie drugiej osoby i położyć się na kilku wybranych materacach - jeżeli po przekręceniu się na bok linia naszego kręgosłupa będzie przebiegała prosto to znaczy, że wybraliśmy idealny materac dla siebie dzięki któremu poranki nie będą zamienione w koszmar. Zdecydowanie warto jest również zapytać osobę z obsługi o wybrany materac - ważną sprawą jest nasz wzrost i waga a personel sklepu na pewno weźmie wszystkie Twoje uwagi do siebie i przedstawi kilka propozycji. 

Rodzaje materacy

Wiele osób idąc do sklepów meblowych nie zdaje sobie sprawę z ilości możliwości jakie mają. Istnieję bowiem wiele rodzajów materacy. Materac sprężynowy, lateksowy a może taki wypełniony pianką? Materace sprężynowe, nazywane również kieszeniowymi zbudowane są ze sprężyn połączonych ze sobą cienkim woreczkiem tkaninowym co powoduje idealne dopasowywanie się materaca do ciała. W takich materacach można się zapaść przez co trudniej się na nich obracać w trakcie snu, choć zapewnia bardzo dużo komfortu. Materac lateksowy to połączenie pianki syntetycznej z naturalnym mlekiem z drzewa kauczukowego i jest polecany głównie alergikom. Na takim materacu komfort również jest na wysoki miejscu. Poza tym dodatkowo produkt zapewnia dużą wentylację, oraz higienę snu dzięki swoim antybakteryjnym i antygrzybicznym właściwościom. Ostatnim rodzajem jest materac piankowy o nieskomplikowanej budowie. Elastyczność materaca i jego dopasowanie do ciała zwiększa się wraz z wytwarzaną przez ciało temperaturą.

Rodzajów materacy, ich właściwości i zastosowań jest wiele. To jaki materac wybierzemy jest bardzo indywidualną i subiektywną oceną nas samych. Producenci każdego z rodzajów stawiają na komfort i zdrowie, więc zakupu nowego materaca naprawdę nie należy się obawiać. 

Źródło: http://selene.pl/najczesciej-zadawane-pytania/

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%