› bieżące
08:20 / 26.09.2019

Wybieramy hosting dla e-commerce – poradnik

Wybieramy hosting dla e-commerce – poradnik

Aby sklep internetowy działał sprawnie, należy wybrać odpowiedni hosting. Do wyboru mamy serwery VPS, hosting z dyskami SSD (współdzielony) i serwer dedykowany. Poznaj ich specyfikę i sprawdź, czym kierować się przy wyborze jednego z nich.

Jaki hosting wybrać?

Od lat wśród osób zajmujących się e-commerce największą popularnością cieszą się serwery VPS. Z VPS hosting korzystają najczęściej średnie i duże sklepy internetowe. Jego największą zaletą jest wszechstronność. Serwery tego typu mają zasoby oddzielone od innych i mimo iż są ograniczone, to można je dostosować do przeróżnych wymagań. Uznawane są za narzędzie dla profesjonalistów. Serwer VPS, czyli serwer wirtualny, umożliwia emulację serwera fizycznego. W ten sposób można obsługiwać i utrzymywać wiele domen oraz w pełni kontrolować strony WWW – a to szczególnie pomocne w przypadku sklepów internetowych.

Drugą popularną możliwością jest hosting z dyskami SSD (współdzielony). Z tej możliwości najczęściej korzystają właściciele małych sklepów. Jest niedrogi w utrzymaniu i skuteczny, o ile nie zależy nam na działaniu na dużą skalę. Na serwerze dzielić się zasobami z innymi internautami. Nie jest to wielkie ograniczenie, o ile sklep nie notuje częstych odwiedzin. Jednak w sytuacji, gdy strona jednego z użytkowników hostingu zacznie być popularna, to w efekcie spowolni pracę witryn należących do pozostałych osób współdzielących serwer.

Trzecią możliwością jest zakup serwera dedykowanego. Jest nim komputer podłączony do sieci przez 24 godziny na dobę. Urządzenie zazwyczaj montuje się w specjalnych szafach stojących w serwerowniach. Dzięki nim klienci mogą w pełni wykorzystać moc procesora i pamięć RAM. Kolejną zaletą dedykowanych serwerów jest niezawodność, szybki i bezproblemowy dostęp do danych.

Czym kierować się przy wyborze serwera dla e-commerce?

Zakup serwera warto wcześniej dokładnie przemyśleć. W przeciwnym wypadku nasz sklep czy strona internetowa nie będą mogły działać w pełni wydajnie. By uniknąć błędnej decyzji, zastanówmy się najpierw, ile produktów zamierzamy sprzedawać i jakim budżetem dysponujemy. Jeżeli będzie to duży sklep, czyli taki, w którego asortymencie znajdzie się ponad 300 produktów, wówczas warto kupić lepszy serwer np. VPS. Dla sklepu zawierającego mniej niż 100 produktów w zupełności wystarczy serwer współdzielony. Z kolei zakup serwera dedykowanego jest wskazany, gdy zamierzamy otworzyć duży sklep, w których znajdzie się ponad 300 produktów.

Zwróćmy koniecznie uwagę na pojemność serwera — to drugie najważniejsze kryterium doboru. Im będzie większy, tym więcej plików multimedialnych na nim przechowamy. Co więcej, pojemny serwer znacznie podnosi komfort prowadzenia sklepu, gdyż umożliwia korzystanie z większej ilości narzędzi. Nie należy też zapominać o wielkości transferu — to trzeci najważniejsze kryterium doboru serwera. Pod tym terminem kryje się informacja dotycząca tego, ile danych możemy przesłać do klienta z serwera. Warto dodać, że jest on generowany przez każdorazowe włączenie któregoś z plików.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%