› poradnik
12:06 / 22.04.2022

Wybieramy kieliszki do czerwonego wina. Zasady, dzięki którym unikniesz błędu przy stole

Wybieramy kieliszki do czerwonego wina. Zasady, dzięki którym unikniesz błędu przy stole

Kieliszki do wina to temat, który rozpala do czerwoności miłośników tego aromatycznego trunku. Dobrze dobrane szkło pozwala właściwie smakować wino i podkreśla jego walory zapachowe. Czym kierować się w wyborze kieliszków do czerwonego wina i jak dopasować je do serwowanego alkoholu?

Kieliszki do czerwonego wina. Jak wybrać dobrej jakości szkło?

Decydując się na konkretny model kieliszków, musimy wziąć pod uwagę kilka podstawowych cech: po pierwsze, zwrócimy uwagę na rodzaj szkła, z jakiego są wykonane. Dobrej jakości kieliszki do czerwonego wina cechuje wysoka przejrzystość szkła, która pozwala w pełni cieszyć się kolorem spożywanego trunku.

Warto wybierać kieliszki nieco cięższe, z długą i smukłą nóżką – umożliwia ona swobodne trzymanie naczynia w dłoni, bez konieczności dotykania czaszy, co w przypadku niektórych gatunków bywa niewskazane. Trzymając za nóżkę, utrzymujemy optymalną temperaturę napoju. Łapiąc za czaszę kieliszka, możemy go delikatnie ogrzać, by uwolnić aromat alkoholu – dotyczy to wyłącznie czerwonych win. Przed zakupem warto sprawdzić możliwość mycia zestawu w zmywarce, ponieważ niektóre kieliszki mogą wymagać zmywania ręcznego.

Jak dobrać kieliszki do wina? Zasady, które warto znać

Kieliszki do czerwonego wina różnią się od tych do białego swoim rozmiarem – są zdecydowanie większe. Wybierając konkretny zestaw, zwróćmy uwagę na pojemność i wybierajmy odpowiednio duże szkło. Kieliszek wypełniony do 1/3 wysokości powinien nadal mieć miejsce na zamieszanie płynu i wydobycie aromatów napoju. Warto zaznaczyć, że kieliszki do win czerwonych mają nieco krótszą nóżkę – wynika to z różnicy temperatur, w których podajemy czerwone i białe trunki.

Wyróżniamy kilka rodzajów kieliszków do czerwonego wina i dzielimy je ze względu na kształt czaszy. Klasyczna, okrągła i pękata czasza to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Ciężkie i aromatyczne napoje możemy podać w kieliszku z szerszym dnem i czaszą, która wysmukla się i zwęża ku górze. Miłośnicy lekkich i świeżych trunków powinni wybrać lampki do wina typu burgund – pękate, z czaszą przypominającą kwiat tulipana.

Gdzie kupić wysokiej jakości kieliszki do czerwonego wina?

Wybierając zestaw do naszej kuchni, szukajmy kieliszków uznanych producentów. Wysokiej jakości szkło i klasyczny design pozwoli cieszyć się wieczorami przy winie w wyjątkowej oprawie. Wybierając nowoczesne kieliszki od cenionych dostawców, możemy liczyć na bezproblemowe uzupełnienie kolekcji w razie stłuczenia. Poszukiwania odpowiednich kieliszków warto rozpocząć w sklepie internetowym ReCucina.pl. Szeroka oferta wysokiej jakości szkła w klasycznym oraz nowoczesnym wydaniu pozwala wybrać zestaw, który nie tylko wzbogaci smak serwowanych trunków, ale również idealnie dopasuje się do posiadanej zastawy stołowej.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%