16:44 / 06.06.2024

Wybieramy naszyjnik z pereł – co warto wiedzieć przed zakupem

Wybieramy naszyjnik z pereł – co warto wiedzieć przed zakupem

Kupno takiego wyrobu jakim jest naszyjnik z pereł wydaje się bardzo prostym zadaniem. Niestety to tylko pozory – większość klientów przy zakupie podejmuje złe decyzje wynikające z braku wiedzy, przepłacając nieraz ogromne sumy za biżuterię, która jest niewiele warta. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić decyzje, które staną przed nami przy kupnie naszyjnika z pereł i pułapki które czyhają na nieświadomych klientów. Będą to zaledwie podstawy, które pomogą się Państwu lepiej poruszać w tematach tego typu biżuterii, ale podamy również źródła wiedzy, które przydadzą się bardziej dociekliwym.

Zanim kupimy naszyjnik z pereł: określmy budżet na zakup.

Jeśli nasze zasoby finansowe są ograniczone, to brak określenia budżetu może prowadzić do dokonania najbardziej nieudanej transakcji życia. Zazwyczaj wygląda to tak, że odwiedzimy kilka sklepów, popytamy sprzedawców, pogooglujemy trochę w internecie i ze zdumieniem zauważymy OGROMNE różnice w cenach naszyjników z pereł, które wyglądają tak samo i opisywane są w ten sam sposób.

Stąd prowadzi już prosta droga do fatalnego zakupu: nabierzemy apetytu na naszyjnik z pereł bardzo drogiego gatunku i zakupimy go w sklepie, który oferuje go w bardzo niskiej cenie. Co bardziej czujni nie kupią może u najtańszego sprzedawcy. Może zadowolimy się ceną o połowę niższą niż w sklepie najdroższym. W każdym przypadku popełnimy błąd, który może być bardzo kosztowny.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, iż cena kamieni szlachetnych zawsze odzwierciedla ich jakość (czyli w praktyce ich piękno). Czy perła może kosztować złotówkę? Jak najbardziej. A czy może kosztować kilka milionów złotych? Oczywiście że tak. Cena będzie zależała od gatunku, rozmiaru i kształtu, ale również bardzo silnie od jakości. I uwaga: tego ostatniego parametru często nie widać na zdjęciu! Szukając tanich wyrobów, sami prosimy się o niską jakość.

Jeśli nie mamy nieograniczonych środków najrozsądniejszym podejściem do tematu jest ustalenie budżetu już w pierwszym kroku. W drugim poszukajmy odpowiedzi jaki wyrób z pereł mieszczący się w tym budżecie będzie najpiękniejszy. Może wcale nie będzie to naszyjnik. A może naszyjnik z perłami zupełnie innego gatunku, niż ten, o którym myśleliśmy pierwotnie.

Barwa pereł w naszyjniku

To jedno z pierwszych pytań na które musimy odpowiedzieć przed zakupem. W pewnym sensie ta odpowiedź zawęzi nam pole wyboru do określonych gatunków. Zazwyczaj będziemy wybierać pomiędzy czterema głównymi gatunkami, które przybierają następujące barwy:

  1. Słodkowodne – białe, brzoskwiniowe, różowe, lawendowe, ze wszystkimi odcieniami przejściowymi. Barwione na wiele różnych kolorów
  2. Akoya – białe, srebrzyste, złocistożółte. W wyniku barwienia uzyskuje się odcienie czerni, oraz intensywnych barw złocistożółtych i srebrzystych
  3. Tahiti – od czerni w różnych odcieniach aż do szarości
  4. South Sea – od białych do intensywnie złotych.

Widzimy zatem, że szukając na przykład naszyjnika z pereł białych na pewno nie będziemy rozważać wyboru kamieni z Tahiti, a jeśli marzą nam się barwy pastelowe, to jedyną opcją są klejnoty z wód słodkich.

Długość naszyjnika z perłami

Kolejną ważną decyzją, która w połączeniu z naszym budżetem zdeterminuje nam wybór jest długość naszyjnika z pereł. Długość ta będzie zależała od budowy ciała przyszłej jego właścicielki a także od okazji, którym biżuteria ma służyć i stylu ubierania się owej pani.

Standardowym, najbardziej uniwersalnym wyborem jest na ogół naszyjnik typu Princessa. Nazwa ta określa długość około 45 cm (plus minus kilka) i dla pani o szczupłej czy normalnej budowie ciała będzie to wybór podstawowy, nadający się na każdą okazję. Taki sznur pereł pięknie wypełni dekolt i będzie leżał mniej więcej na wysokości obojczyka.

Zupełnie inaczej taki sznur będzie układał się na pani o nieco grubszej szyi – tu, dla osiągnięcia podobnego efektu będziemy potrzebować długości nieco większej i najprawdopodobniej sięgniemy po długość określaną jako Matinee (50 cm, lub parę cm więcej).

Budowa ciała przyszłej właścicielki poszukiwanej biżuterii ma przede wszystkim znaczenie, gdy mówimy o naszyjnikach krótszych. Te bardzo długie jak Opera (ok. 90 cm) czy Rope (120-130 cm) będą już odpowiednie dla każdej pani. Niegdyś zakładano je na bardziej uroczyste okazje, dziś bywają noszone bardzo swobodnie, na przykład do swetra lub casualowej bluzy. Ważny zatem będzie styl ubierania się Pani, i to on zdeterminuje na ile i przy jakich okazjach taki naszyjnik będzie przydatny.

Wielkość pereł w naszyjniku

Ten parametr również wpłynie nam na cenę wyrobu, ale warto uświadomić sobie, że panie o bardziej obfitych kształtach niekoniecznie będą wyglądać dobrze w perełkach bardzo drobnych. Dobór wielkości kamieni do budowy ciała właścicielki należy zatem przemyśleć szczególnie dobrze.

Jakość i gatunek pereł

Gdy już określimy budżet, pożądaną barwę i wielkość kamieni oraz długość naszyjnika, pozostaje nam wybór gatunku oraz jakości pereł. I tu proponujemy nie przywiązywać się do faktu, iż gatunki morskie są cenniejsze od tych słodkowodnych, albo też że uważane są za bardziej prestiżowe… Jeśli nie stać nas na sznur tych morskich o naprawdę wysokiej jakości to zdecydujmy się na jakościowe kamienie słodkowodne. Jakość jest kluczem do urody tych klejnotów i mocno cenotwórczym czynnikiem.

W praktyce zazwyczaj będzie tak, że w podobnej cenie albo kupimy „prestiżowe” perły morskie bardzo słabej jakości (czyli brzydkie), albo zdecydujemy się na „popularne” kamienie z wód słodkich bardzo wysokiej jakości (dużo piękniejsze od tych brzydkich morskich).

Nie łudźmy się, że u któregoś sprzedawcy znajdziemy wysoką jakość bardzo tanio – z uwagi na to jak mało pereł wysokiej klasy jest obecnie na rynku jest to po prostu oczekiwanie nierealne. Ceny tych kamieni rosną w ostatnich latach w tempie zastraszającym, bo egzemplarzy dobrej klasy naprawdę brakuje na świecie. Ale słodkowodne wciąż są istotnie tańsze od morskich.

Szansą na zakup pięknej biżuterii dla osób z ograniczonym budżetem będzie więc wyszukanie pereł słodkowodnych naprawdę wysokiej klasy. Nie będzie to proste, ale warto spróbować.

I pamiętajmy – niższa cena to zawsze niższa jakość. Szukanie „okazji”, to szukanie czegoś o wątpliwej urodzie.

Źródła wiedzy

Przy zakupach biżuterii tego typu ważna jest wiedza oraz doświadczenie. O ile zdobycie rzetelnej wiedzy nie jest dziś trudne (najlepszym internetowym źródłem jest dział z wiedzą sklepu Gemlord.pl) to doświadczenia nie da się „nauczyć”. Jeśli możemy poprosić o pomoc kogoś kto zna się na rzeczy, to warto z takiej pomocy skorzystać. W przypadku wątpliwości warto czasem skorzystać z usługi rzeczoznawcy (listę ekspertów w tej dziedzinie znajdziemy na stronie Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich).

Gdzie kupić piękny naszyjnik z pereł i nie zrujnować domowych finansów?

Wspomniany wcześniej sklep Gemlord jest nie tylko doskonałym źródłem wiedzy, ale też ma w ofercie perły wysokiej klasy (przede wszystkim morskie), których uroda po prostu zachwyca. Jest to jednak oferta dla zamożniejszych klientów.

Jeśli ograniczenia budżetowe nie pozwalają nam na zakup prezentu tak wysokiej klasy to warto rzucić okiem na ofertę naszyjników z pereł dostępną w sklepie Gemapolis:

https://gemapolis.pl/kategoria-produktu/naszyjniki-z-perel/

Ten sklep próbuje godzić wysoką jakość z niską ceną, oferując kamienie o jakości, która zdecydowanie wyróżnia się na rynku. Wyżej jest tylko Gemlord i… niebo.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%