› rozwój i edukacja
00:02 / 09.10.2019

Wybory młodzieżowe z CEO w III LO

Wybory młodzieżowe z CEO w III LO

fot. nadesłana

III LO jest jedną z ponad 900 szkół, które włączyły się w zorganizowanie symulacji wyborów parlamentarnych w ramach programu edukacyjnego „Młodzi głosują”. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do uczestnictwa w życiu publicznym, w tym do świadomego udziału w wyborach. 

Wybory poprzedziła kampania profrekwencyjna. Uczennice klasy IIIb Magdalena Dębowska oraz Agnieszka Kurzwińska przygotowały dwa rodzaje plakatów, ulotki oraz przypominały klasom o nadchodzącym wydarzeniu. Wybranych zostało dziesięć najciekawszych punktów z programów wyborczych partii, aby uczniowie mogli zapoznać się z ich postulatami. Na terenie szkoły zostały rozwieszone plakaty oraz ulotki. Uczniowie byli zaskoczeni kampanią. Nie sądzili, że sprawa ich dotyczy. Uczestnicy projektu starali się przekonywać, jak ważna jest postawa społeczna i obywatelska oraz poczucie odpowiedzialności za otaczającą rzeczywistość poprzez uczestnictwo w życiu publicznym.

Ponadto we wrześniu uczniowie klasy IIIb Adrian Komoń, Jakub Hryciuk i Jakub Weis przeprowadzili w klasie pierwszej lekcję na temat wyborów. Maturzyści wyjaśnili znaczenie mechanizmów demokratycznych, omówili sposób przeprowadzania wyborów w Polsce, wyjaśniając m.in. komu przysługuje czynne, a komu bierne prawo wyborcze.

Wreszcie 7 października nadszedł dzień wyborów. W bibliotece szkolnej została utworzona specjalna komisja wyborcza, której zadaniem było czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wyborów. W jej skład weszli: Jakub Skibiński (Ib), Wiktoria Czapiewska (IIIb), Wiktoria Mikulska (IIIb) oraz Kamila Mańkowska (IIIb). 

Na kartkach wyborczych umieszczone były nazwy rzeczywistych komitetów biorących udział w wyborach powszechnych. Do udziału w wyborach zachęcani byli wszyscy uczniowie. Po głosowaniu sporządzono protokół zawierający informacje o wynikach i frekwencji. Dzięki podjętym działaniom zwiększyła się świadomość uczniów na temat procesu wyborczego. 

Agnieszka Krzywdzińska

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 3