› bieżące
06:49 / 27.12.2013

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada?

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada?

fot. Konrad Kosacz

Niecały rok został do wyborów samorządowych. Wszystko wskazuje na to, że prezydenta i radnych będziemy wybierali 16 listopada 2014 r. Innej możliwej daty po prostu nie ma. Dlaczego?

Choć oficjalnie data wyborów samorządowych zostanie ogłoszona najwcześniej w lipcu, wiadomo, że mieszkańcy pójdą do urn 16 listopada 2014 r.

- Inny termin nie jest możliwy. Czytając Kodeks wyborczy, każdy może sobie wyliczyć, że najbliższe wybory samorządowe mogą odbyć się tylko 16 listopada przyszłego roku - mówi Kazimierz Wojciech Czaplicki, szef Krajowego Biura Wyborczego. Przepisy umożliwiają bowiem zarządzenie wyborów na jeden konkretny dzień - ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad. A ta, jak już przypominaliśmy, kończy się w piątek 21 listopada. Oficjalnie wybory zarządza i ustala prezes Rady Ministrów. Powinien to zrobić nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji.

Oficjalnie kampania ruszy od momentu wydania rozporządzenia premiera o wyborach, a to może zgodnie z kodeksem nastąpić najwcześniej 21 lipca, a najpóźniej 21 sierpnia - wskazuje minister Czaplicki. Przypomina, że przyszłoroczne wybory samorządowe będą po raz pierwszy przeprowadzane nie na podstawie oddzielnej ordynacji wyborczej, lecz obowiązującego od 2012 roku Kodeksu wyborczego, który reguluje sposób przeprowadzania wszystkich wyborów.

- Najistotniejsza zmiana to wprowadzenie w wyborach do rad gmin - z wyjątkiem miast na prawach powiatu - okręgów jednomandatowych - wskazuje szef KBW. - To wiąże się z nowym podziałem na okręgi wyborcze, nową siecią obwodów głosowania. Na pewno będą też potrzebne zmiany w okręgach wyborczych do rad powiatów czy do sejmików województw. To wszystko jest elementem prac przedwyborczych - wylicza.

Zgodnie z przepisami wprowadzającymi Kodeks wyborczy rady gmin miały podjąć stosowne uchwały do końca listopada.

- Działalność tę nadzorują komisarze wyborczy i z tego co wiemy, gminy dokonały tych czynności - informuje Kazimierz Czaplicki. W ostatnich wyborach samorządowych osoby niepełnosprawne mogły głosować przez pełnomocnika; teraz dochodzi również możliwość, głosowania korespondencyjnego (stosowana już w wyborach parlamentarnych).

Ponadto trzeba będzie sporządzić karty do głosowania dostosowane do stosowania nakładek alfabet Braille'a dla osób niewidzących czy niedowidzących. Zmieniają się też godziny głosowania. Do tej pory w różnych wyborach obowiązywały różne godziny; teraz we wszystkich wyborach lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21.

Źródło: PAP

4
5
oceń tekst 9 głosów 44%