› bieżące
13:46 / 11.06.2018

Wybudujmy wieżę widokową na Górze Chrobrego. Krzysztof Jaworski: "Ten pomysł zjednoczy elblążan"

Wybudujmy wieżę widokową na Górze Chrobrego. Krzysztof Jaworski:

fot. Marcin Mongiałło

Dziennikarz Krzysztof Jaworski (Radio Eska Elbląg) ma znakomity pomysł na promocję Elbląga oraz rozwój turystyki, szczególnie w północnej części naszego miasta. Chodzi o wybudowanie wieży widokowej na szczycie Góry Chrobrego. Aktualnie elblążanin zbiera podpisy pod wnioskiem do Budżetu Obywatelskiego 2019.

Według niego taka inwestycja sprawiłaby, że Elbląg zyskałby kolejny turystyczny magnes, co więcej wieża byłaby widoczna ze znacznej odległości i stanowiłaby wizytówkę miasta. Góra sama w sobie jest dobrym miejscem do prowadzenia obserwacji biższych i dalszych okolic i nawet bez punktu widokowego zlokalizowanego na jej szczycie rozciąga się stąd piękny widok. W wyniku proponowanej przez elblążanina inwestycji moglibyśmy podziwiać jeszcze piękniejszą panoramę zarówno Elbląga, jak również części uroczej Wysoczyzny Elbląskiej, a nawet Żuław Wiślanych. Wieża nie musiałaby być wysoka. Krzysztof Jaworski zauważa, że wystarczyłoby nawet 40 metrów, żeby cieszyć oko pięknymi widokami. Wynika to choćby z tego, że same wzniesienie ma wysokość ok. 93 m n.p.m. 

Ile należy zainwestować, aby wybudować taki obiekt?

Według moich informacji drewniana, solidna konstrukcja to koszt około 400 tys zł. 

– poinformował nas Krzysztof Jaworski.

Ten pomysł jednoczny elblążan.

– twierdzi.

O tym, że miejsce to cieszyłoby się dużą popularnością świadczy między innymi zainteresowanie, jakim cieszy się taras widokowy na wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu. Po zaledwie kilku latach od otwarcia ta zabytkowa budowla stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych naszego miasta. W 2016 roku odwiedziło ją 22 tys. osób.

Tego typu obiekty powstają w całej Polsce. Samorządy doskonale zdają sobie sprawę, że przyciągają one turystów niejednokrotnie w większym stopniu niż znacznie droższe inwestycje. 17 września 2007 roku otwarto wieżę widokową w Kolibkach, która znajduje się w gdyńskiej dzielnicy Orłowo. Rozciąga się z tego miejsca wspaniały widok na Trójmiasto, Trójmiejski Park Krajobrazowy oraz Zatokę Gdańską. 60-metrowa wieża widokowa z widokiem na miasto i park krajobrazowy oraz kolejka linowa zostaną wkrótce wybudowane na Wzgórzu Wolności w Wejherowie.

Krzysztof Jaworski zbiera obecnie podpisy pod wnioskiem do Budżetu Obywatelskiego  2017. Jest to zadanie ogólnomiejskie, a więc do 15 czerwca musi zgromadzić od 25 do 30 podpisów osób popierających tę inicjatywę.  

Jest jednak poważna przeszkoda w nierównej walce o pieniądze z budżetu obywatelskiego. Każdy tzw, szkolny projekt (który tylko formalnie jest tak samo obywatelski, jak każdy inny) korzysta z wielkiej przewagi. Informacja o nim trafia do uczniów na lekcjach, do rodziców na wywiadówkach. W promocję tego typu pomysłu może zostać zaangażowana cała kadra danej szkoły. To wszystko sprawia, że mamy do czynienia z nierówną walką i projekty szkolne po prostu mają znacznie większe szanse na zwycięstwo.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%