› bieżące
08:02 / 04.11.2020

Wycena mieszkania: samodzielnie, online czy rzeczoznawca? Sprawdź, co warto wybrać!

Wycena mieszkania: samodzielnie, online czy rzeczoznawca? Sprawdź, co warto wybrać!

Planujesz zakup lub sprzedaż mieszkania? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka jest jego realna wartość, pomocna z pewnością okaże się wycena. Odpowiednio przygotowana pozwoli Ci zmaksymalizować zyski i uniknąć ewentualnych strat. Jak ją przygotować? Najczęściej stosowane jest jedno z trzech popularnych rozwiązań – samodzielne określenie wartości, wycena mieszkania online lub pomoc rzeczoznawcy. Podpowiadamy, na co warto się zdecydować!

Samodzielna wycena mieszkania – warto czy nie warto?

Osoby, które decydują się na samodzielną wycenę mieszkania, zazwyczaj koncentrują się na analizie ofert dostępnych w sieci. Niestety warto zaznaczyć, że kwoty zawarte w tego typu ogłoszeniach często nie mają wiele wspólnego z realną wartością lokali. Związane jest to między innymi z praktykami sztucznego zawyżania cen przez branżę nieruchomości. Samodzielnie często trudno ocenić również to, jakie czynniki wpływają na wartość lokalu.

Jak wygląda wycena mieszkania online?

Wycena mieszkania online to usługa względnie nowa, oferowana między innymi przez U1, czyli urban.one. W przypadku tego portalu wycena wykonywana jest na podstawie analizy danych, przeprowadzanej przez algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji. W procesie uwzględniane są dane z oficjalnego, prowadzonego przez starostwa Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości. Obejmuje on także dodatkowe, unikalne wskaźniki opracowane przez ekspertów. Co ciekawe, tego typu wycena mieszkania zajmuje zaledwie minutę, a jej rezultaty przedstawione są w formie przejrzystego i wyczerpującego raportu.

Wycena mieszkania od rzeczoznawcy – co musisz wiedzieć?

Pomoc rzeczoznawcy ma jedną, podstawową wadę – niestety nie należy do najtańszych. Usługa może okazać się jednak konieczna w przypadku wyceny, która musi zostać udokumentowana w operacie szacunkowym. Dokument potrzebny jest np. w przypadku załatwiania formalności związanych ze spadkiem, darowizną czy kredytem. Analiza rzeczoznawcy jest dokładna i obiektywna, nie musi jednak ujmować aspektów związanych z trendami, np. popularności danej dzielnicy.

Wycena mieszkania – jaką wybrać i ile to kosztuje?

Wybór metody wyceny mieszkania zależy między innymi od tego, jaką ilością czasu dysponujesz, czy chcesz samodzielnie podejmować się wnikliwych analiz i czy potrzebujesz operatu szacunkowego. W przypadku wyceny samodzielnej głównym kosztem jest Twój czas. Cenne chwile pozwoli Ci zaoszczędzić wspomniana usługa online od urban.one, której koszt wynosi 39 złotych. Cena operatu od rzeczoznawcy zwykle zaczyna się od kilkuset złotych i uzależniona jest np. od rejonu i wielkości mieszkania.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%