Wycieraczki samochodowe – zasady doboru
Wycieraczki poprawiają widoczność i bezpieczeństwo naszej jazdy. Są niezbędne w każdym aucie. Trzeba dbać o ich wymianę na nowe, gdy tylko dostrzeżemy ich mocne zużycie. Jakie wycieraczki – szkieletowe czy bezszkieletowe – warto kupić do swojego samochodu? Czy warto poszukiwać wycieraczek tańszej produkcji, rodem z Chin?
Podstawowe rodzaje wycieraczek samochodowych. O czym należy wiedzieć, zmieniając wycieraczki na nowe
Wycieraczki samochodowe dostępne na rynku różnią się od siebie przede wszystkim ceną, sposobem montażu i konstrukcją. Jeśli chodzi o konstrukcję, to istnieją wycieraczki szkieletowe i bezszkieletowe. Te drugie stanowią nowszy model, powszechnie stosowany we współczesnych autach. Ich zaletą jest rozłożenie nacisku na kilka punktów, co pozwala na dokładniejsze przecieranie szyby. Droższe modele mają na sobie powłokę polimerową, która wzmacnia je i ogranicza ich wycieranie. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszej marki wycieraczki z czasem ulegają zużyciu, chociażby pod wpływem czynników atmosferycznych oraz codziennego stosowania. Pod wpływem silnych promieni słonecznych guma w wycieraczkach ulega odkształceniu. Właściciele aut, którzy mają wycieraczki tylne, podczas wymiany osprzętu powinni pamiętać także o nich.
Czy warto kupować wycieraczki renomowanych producentów?
Wydawać by się mogło, że w dobie tańszych zamienników, produkowanych m.in. w Chinach, nie warto przepłacać i lepiej wybrać mniej kosztowne modele. Czy nie jest tak, że koszt drogich wycieraczek wynika nie z ich lepszej jakości, ale z tego, że płacimy tak naprawdę za markę? Nie do końca. Wycieraczki znanych producentów są znacznie wydajniejsze i służą zdecydowanie dłużej aniżeli niskobudżetowe odpowiedniki.
Pióra wycieraczek możemy wymieniać samodzielnie. Osoby, które będą to robić po raz pierwszy w życiu, mogą ułatwić sobie zadanie poprzez korzystanie z filmów i porad zamieszczonych w internecie.
Kiedy należy wymienić wycieraczki na nowe?
Wtedy, gdy widzimy, że nasze wycieraczki nie do końca radzą sobie z przecieraniem szyby i pozostawiają nieestetyczne, utrudniające widoczność, smugi. Pewnym rozwiązaniem stosowanym przez niektórych kierowców jest przycinanie nadmiaru gumy w wycieraczce. Rozwiązanie to pozwala wydłużyć żywotność naszych wycieraczek bez utraty widoczności i bezpieczeństwa na drodze. Warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie ratunkowe i tymczasowe. Nic nie zastąpi nowych czystych wycieraczek. Na bezpieczeństwie swoim i innych użytkowników drogi nie warto oszczędzać.