Wycieraczki wymieniaj jesienią
Jesienią warto zdecydować się na wymianę wycieraczek na nowe – latem używamy ich zaledwie przez kilka procent czasu jazdy, podczas gdy jesienią współczynnik ten sięga nawet 80 proc. Dodatkowo, jesienne warunki są bardziej korzystne dla żywotności wycieraczki niż letnie, dlatego wymiana ich na nowe przed zimą nie będzie już konieczna. Marek Skrzypczyk, specjalista marki MaxMaster, tłumaczy dlaczego jesień jest optymalnym momentem na wymianę wycieraczek.
Jak dobrać?
Aby odpowiednio dobrać wycieraczki, warto znać dwa podstawowe parametry: długość piór oraz rodzaj zaczepów. Jednak wcale nie trzeba mierzyć piór i oglądać zaczepów – jeśli trafimy do dobrego sklepu, sprzedawca dobierze nam odpowiednie wycieraczki na podstawie modelu i roku produkcji pojazdu.
Jesień najlepszym okresem
Pióra wycieraczek najlepiej wymieniać właśnie na jesień ze względu na zwiększone opady. Używanie wycieraczek w stosunku do ilości przejechanych kilometrów właśnie wtedy znacznie się zwiększa. W tym okresie na 100 przejechanych kilometrów wycieraczki czyszczą szybę średnio od 60 do 80 procent czasu trwania jazdy. Dla porównania latem jest to zaledwie kilka procent.
Jednak jesienią wycieraczki wcale nie niszczą się najbardziej – bardziej zabójcze jest dla nich lato. Wtedy używamy ich przede wszystkim do zeskrobywania pozostałości po owadach przy niemal suchej szybie, co niszczy krawędź gumy. Dlatego też, aby prawidłowo przygotować się do trudnego sezonu deszczowego, zalecana jest zmiana wycieraczek na „świeże” właśnie teraz.
Jesienią wycieraczki pracują już lepszych dla nich warunkach, czyli na mokrej szybie, ograniczającej ścieranie się gumy. Dlatego zmiana ich na zimę nie jest konieczna. Trzeba jednak chronić je przed zniszczeniem przez przywarcie do zamarzniętej szyby. Prostą metodą uniknięcia tego problemu jest odchylenie ich na noc.
Płaskie czy szkieletowe?
Wysokiej jakości wycieraczki płaskie sprawują się lepiej niezależnie od pory roku. Dzięki bardziej stabilnemu kątowi natarcia oraz silniejszemu dociskowi, wycieraczki lepiej zbierają wodę i pracują ciszej ze względu na korzystniejszą aerodynamikę.
Najtańsze wycieraczki opierają się wyłącznie na gumie, co nie zawsze daje satysfakcjonujące rezultaty. Zaleca się stosowanie piór z domieszką grafitu. Obecność tego składnika sprawia, że wycieraczki „nie piszczą” przy użytkowaniu. W ten sposób znacznie ogranicza się ich zużycie.
Rad udzielał Marek Skrzypczyk, specjalista marki MaxMaster, oferującej m.in. wycieraczki MaxMasterUltraFlex.
źródło: http://www.carfocus.pl