› polityka
12:34 / 24.02.2016

Wydaliśmy już 10 mld zł dotacji. Teraz dostaniemy tylko 2 mld zł

Wydaliśmy już 10 mld zł dotacji. Teraz dostaniemy tylko 2 mld zł

Na rozwój Polski wschodniej, w której skład wchodzi Elbląg, wydanych zostało 10 miliardów złotych pochodzących z dotacji unijnych. Obecnie, w nowej perspektywie przewidziano zdecydowanie mniej, bo zaledwie 2 miliardy złotych.

W opinii wiceministra rozwoju Adama Hamryszczaka województwa określone jako wschodnia Polska, dobrze wykorzystały 10 mld złotych w unijnej dotacji. Wiele projektów realizowanych było wspólnie, stąd nie ma możliwości wyszczególnienia samego Elbląga, bądź tylko naszego województwa. Mimo to, poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę.

Edukacja
Program przyczynił się do rozwoju potencjału naukowo-badawczego szkół wyższych. Powstało ponad 70 nowych obiektów, w których uczy się ponad 100 tys. studentów. Wpłynęło to na utworzenie około 70 nowych kierunków i specjalizacji na wyższych uczelniach. Dzięki środkom finansowym utworzono 300 etatów badawczych oraz zawarto tyle samo porozumień o strategicznej współpracy między uczelniami wyższymi a firmami. Na zakup wyposażenia naukowo-dydaktycznego wydano ponad 850 mln zł.

Infrastruktura
Korzystając z funduszy, wybudowano i przebudowano ponad 350 kilometrów dróg oraz powstały 23 obwodnice. Znanym projektem jest również realizacja Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej , na co wydano prawie 1,5 mld zł. Dzięki temu wykonano 10,5 tys. kilometrów światłowodów i ponad tysiąc węzłów do których przyłączają się operatorzy internetowi, udostępniając usługi dla instytucji, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych (w trakcje realizacji).

Przedsiębiorczość
Wykorzystując pieniądze programu, przygotowano ponad 400 hektarów terenów przeznaczonych pod inwestycje przedsiębiorstw (m.in. specjalne strefy ekonomiczne). Na promocję gospodarczą Polski wschodniej wydano ponad 100 mln zł. Według analiz, dzięki temu udział w 185 międzynarodowych wydarzeniach promocyjnych wzięło ponad 2 tys. przedsiębiorców i 400 przedstawicieli samorządów. Efektem tego było zawarcie ponad tysiąca kontaktów o wartości blisko 450 mln zł, wzrostem produkcji o 17 proc, sprzedaży o 20 proc. i eksportu o ponad 40 proc. Jednak przyczyniło się to do zwiększenia zatrudnienia tylko o niespełna 500 osób.

Komunikacja miejska
Fundusze z programu wykorzystać mogły najefektywniej miasta wojewódzkie, co doskonale wiemy na przykładzie Olsztyna. Niestety Elbląg nie załapał się na tę górę pieniędzy. Szkoda, bo dzięki nim można było rozbudować infrastrukturę i zakupić nowoczesne autobusy, trolejbusy, czy tramwaje (w sumie 423 sztuki nowego taboru) i wdrożyć nowoczesne systemy transportu miejskiego takie, jak monitoring ruchu, e-bilety i inne.

Klastry i ośrodki kongresowo-wystawiennicze
Z programu skorzystać mogły również instytucje tworzące ośrodki kongresowo-wystawiennicze, z czego jeden z nich powstał w Ostródzie. Wsparcie finansowe otrzymało również 15 klastrów (branże: obróbki drewna, metalowa, energetyka, informatyka, budownictwo i turystyka).

Wschodni Szlaku Rowerowy Green Velo
Najciekawszy projekt oczywiście na sam koniec – szlak Green Velo liczący 2 tys. km długości. Trudno jednak nazwać go sukcesem, a bynajmniej w okolicach Elbląga, o czym pisaliśmy już na naszych łamach.

W nowej perspektywie finansowej programu Polska wschodnia zarezerwowano już tylko 2 miliardy złotych. Uzyskanie wsparcia nie będzie już tak łatwe jak dotychczas, gdyż inwestycje w infrastrukturę zostaną mocno ograniczone. O dodatkowe pieniądze będą mogli starać się ci, którzy inwestują w innowacyjne technologie i rozwiązania.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Szlak Green Velo. „Podpisaliśmy cyrograf z diabłem”

22.12.2015 komentarzy 13

Wczoraj, w Hotelu Elbląg odbyło się spotkanie poświęcone realizacji szlaku rowerowego Green Velo. Pomimo niewielkiej liczby uczestników, nie zabrakło...