› rozwój i edukacja
00:23 / 25.05.2018

Wygraj książkę o elbląskiej bezpiece i nie tylko

Wygraj książkę o elbląskiej bezpiece i nie tylko

fot. archiwum elblag.net / Marcin Mogiałło

Publikacja: „Pierwsza dekada. Aparat Bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945-1956” to pierwsza książka całościowo traktująca historię regionalnej bezpieki. Na jej kartach, nie bez powodu, słowo Elbląg występuje 113 razy. Weź udział w konkursie, a może wygrasz tę książkę.
 
Elbląska bezpieka była jedną z największych w ówczesnym województwie gdańskim.

 W latach 1945-1947 liczyła ponad 70 funkcjonariuszy. Później było ich mniej, ale swojej roli urząd nie stracił

- przekonuje dr Daniel Czerwiński, autor ksiażki.

Urzędem Bezpieczeństwa w Elblągu kierowało ośmiu szefów.


Najbardziej „znanym” był Stanisław Supruniuk, głównie z powodu jego wcześniejszej działalności w południowo-wschodniej Polsce. Tam wydano na niego wyrok śmierci (podjęto dwie próby jego wykonania), za to, jak aktywny był w zwalczaniu podziemia, więc trafił na Pomorze.
Miał on też spory udział w rozbiciu oddziału Antoniego Żubryda „Zucha”. Przybywając do Gdyni, a następnie Elbląga, był on już  „doświadczonym” bezpieczniakiem

- wyjaśnia historyk.

Publikacja doktora Daniela Czerwińskiego szczegółowo opisuje funkcjonowanie aparatu represji w powojennym województwie gdańskim. Jak wyglądała jego struktura? Kim byli tworzący go ludzie? Jak odnajdywali się oni w powojennej rzeczywistości Pomorza Gdańskiego? Co stanowiło dla nich największe wyzwanie? Jaka była skala represji wobec społeczeństwa? W jakich warunkach przebywali więźniowie UB? Jak zapamiętały swych oprawców ofiary systemu komunistycznego?

Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdzie Czytelnik w książce, która jest pierwszą tak szeroką charakterystyką działalności aparatu bezpieczeństwa na poziomie wojewódzkim

- czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, wydawcy książki. 

Książka jest 59 tomem opublikowanym w ramach serii wydawniczej gdańskiego oddziału IPN.
Publikacja nagrodzona pierwszą nagrodą – „Remusową Karą” – w kategorii „opracowania naukowe i eseje” w konkursie literatury pomorskiej na XVIII Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2017”.

Daniel Czerwiński (ur. 1985) – doktor nauk humanistycznych, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. Interesuje się historią najnowszą Pomorza i aparatem bezpieczeństwa w Polsce Ludowej. Autor kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Członek zespołu redakcyjnego albumu Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim w latach 1945–1956 (Gdańsk 2016). 

KONKURS!
Możesz wygrać książkę: „Pierwsza dekada. Aparat Bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945-1956”, wystarczy, że wyślesz maila na adres konkursy@elblag.net. Tytuł wiadomości: bezpieka. Odpowiesz na pytanie: dlaczego chcesz otrzymać tę książkę? Należy podać imię i nazwisko oraz numer telefonu. Tylko zwycięzcę poinformujemy o wygranej. Nagroda do odebrania w redakcji (ul. Syrokomli 19). Na zgłoszenia czekamy do 28 maja, do godziny 10:00. Powodzenia! 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%