-
jakie towary, o jakiej wartości są zwolnione z należności celnych przywozowych w transporcie lądowym, lotniczym i morskim,
-
jakiej wartości środki płatnicze, złoto lub platynę dewizową należy zgłaszać Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej,
-
jakie są ograniczenia w przywozie i wywozie towarów z krajów trzecich, i jakie dodatkowe wymagania należy spełnić,
-
jakie są regulacje dotyczące przewożenia roślin, zwierząt, żywności, produktów leczniczych, dóbr kultury, broni i amunicji,
-
jak nie stać się ofiarą przemytników narkotyków.
› poradnik
08:10 / 08.07.2017
Wyjeżdżasz na wakacje? Przeczytaj ten informator!
Wyjeżdżasz na wakacje? Przeczytaj informator turystyczny Służby Celno-Skarbowej.
Dowiesz się z niego wielu bardzo ważnych informacji, m.in.:
Czy wiesz, że?
Bez ograniczeń związanych z przeprowadzeniem granicznej kontroli fitosanitarnej, dopuszczalny jest wwóz do Polski
roślin w ilościach nieprzekraczających: 5 kg świeżych owoców, 5 kg świeżych warzyw (nie dotyczy ziemniaków), 50 szt. ciętych roślin ozdobnych, 1 szt. ciętego drzewka choinkowego, 5 szt. części roślin iglastych.
Żywność pochodzenia niezwierzęcego jest zwolniona z obowiązku przeprowadzenia granicznej kontroli sanitarnej w przypadku, jeśli jest przywożonaw ilościach wskazujących na niehandlowy charakter przywozu (tj. na własne potrzeby).
Żywność pochodzenia zwierzęcego (np. wyroby mięsne i wyroby zawierające mleko) podlega szczególnym ograniczeniom, a w przypadku ruchu podróżnych takiej żywności nie można przywozić
Zwolnione z należności celnych przywozowych są towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych przyjeżdżających z państw trzecich w ramach następujących norm w transporcie:
a) lądowym – do równowartości 300 euro;
b) lotniczym i morskim – do równowartości 430 euro.
Do tych wartości nie wlicza się wartości produktów leczniczych, niezbędnych dla potrzeb podróżnego; wartości bagażu osobistego, importowanego czasowo lub importowanego po jego czasowym wywozie; wartości paliwa znajdującego się w standardowym zbiorniku dowolnego pojazdu silnikowego oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów (paliwa te również stanowią bagaż podróżnego); a także wartości tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych przywożonych przez podróżnego, który ukończył 17 lat według poniższych norm:
1) wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie lotniczym lub w transporcie morskim:
a) papierosy – 200 sztuk lub
b) cygaretki (cygara o masie nie większej niż
3g/sztukę) – 100 sztuk, lub
c) cygara – 50 sztuk, lub
d) tytoń do palenia – 250 g,
2) wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie innym niż
lotniczy lub morski:
a) papierosy – 40 sztuk lub
b) cygaretki (cygara o masie nie większej niż3g/sztukę) – 20 sztuk, lub
c) cygara – 10 sztuk, lub
d) tytoń do palenia – 50 g
3) napoje alkoholowe:
a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby
spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej (np. wódka) – 1 litr lub
b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % - 2 litry (np. likiery), i
c) wina niemusujące – 4 litry, i
d) piwo – 16 litrów,
4) napoje alkoholowe, jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ma miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej lub jest pracownikiem zatrudnionym w strefie nadgranicznej, lub jest członkiem załogi środków transportu wykorzystywanych do podróżyz terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju:
a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej – 0,5 litra lub
b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % - 0,5 litra, i
c) wina niemusujące – 0,5 litra, i
d) piwo – 2 litry.
Zwierzęta domowe towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki, w liczbie nieprzekraczającej 5 sztuk) mogą być przywożone do Polski, przewożone pomiędzy państwami członkowskimi Unii oraz wywożone poza UE na następujących warunkach:
- muszą posiadać elektroniczny identyfikator;
- muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie;
- muszą posiadać dokumenty potwierdzające fakt szczepienia (paszport zwierząt lub świadectwo weterynaryjne).
W przypadku przywozu, w zależności od tego z jakiego państwa trzeciego do jakiego państwa członkowskiego UE przywożone są zwierzęta, wymagania te mogą być rozszerzone o obowiązek przeprowadzenia badania efektywności szczepienia lub kwarantannę.
W przypadku wywozu z Polski do państwa trzeciego zwierząt domowych, należy zapoznać się z wymaganiami, jakie zostały ustanowione w tym państwie trzecim. Zwierzę powinno mieć paszport zwierząt (co jest istotne przy powrocie do kraju) oraz spełniać warunki ustanowione w danym państwie trzecim.
W przypadku zwierząt gatunków chronionych, objętych Konwencją Waszyngtońską (CITES), winny towarzyszyć im stosowne dokumenty.
Szczegółowe informacje dotyczące warunków przewozu zwierząt domowych znajdują się na stronie
internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii: www.wetgiw.gov.pl.
Przeczytajcie cały informator:
Informator turystyczny służby Celno-Skarbowej dla biur podróży i pilotów wycieczek