› bieżące
20:24 / 01.03.2024

Wyklęci, Niezłomni, w naszej pamięci

Wyklęci, Niezłomni, w naszej pamięci

fot. Nadesłane.

Elbląg upamiętnił dziś Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych. Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej.

Władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, organizacje kombatanckie, elblążanie, młodzież i dzieci zgromadzili się pod obeliskiem. Uroczystość rozpoczął hymn państwowy.

W imieniu prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego do elblążan słowo skierował wiceprezydent Michał Missan:

Gromadzimy się jak co roku 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy Armii Krajowej, by uczcić spadkobierców podziemia okupacyjnego, którzy walkę o niepodległość kontynuowali jeszcze długo po 1945 roku.

Żołnierze Wyklęci jako pierwsi po II wojnie światowej stali się znakiem sprzeciwu wobec komunistycznego ustroju i narzuconej nam odgórnie sowieckiej dominacji. Z bronią w ręku kwestionowali nowy układ geopolityczny w Europie, który na ich oczach domykał się, rozpościerając żelazną kurtynę pomiędzy Europą zachodnią, a środkową i wschodnią.

W czasie kiedy jeszcze walczyli o żołnierzach tych nie wolno było mówić inaczej jak bandyci. A wraz z symboliczną śmiercią ostatniego żołnierza wyklętego - Józefa Franczaka ps. LALEK, który został zastrzelony 21 października 1963 roku rugowano ich z historii, a jeśli już przywoływano to po to, by pokazać, że ich śmierć była etapem koniecznym na drodze utrwalenia komunizmu w Polsce.

Obecnie właśnie dzięki ustanowionemu w całym kraju Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jak i wielu oddolnym inicjatywom do świadomości Polaków przebija się ten tragiczny rozdział naszej historii, a określenie Żołnierze Wyklęci funkcjonuje na równi z trafniejszym – Żołnierze Niezłomni, które podkreśla odwagę, męstwo i wierność Rzeczypospolitej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest nie tylko dla tych, których z pamięci chciano wymazać, ale przede wszystkim dla nas współczesnych. Ci żołnierze nie są już wyklęci, są niezłomni, są symbolicznie wśród nas, ponieważ znaleźli właściwe miejsce w naszej historii. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!


Po oficjalnych przemówieniach odczytany został Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Ostatnią częścią uroczystości była ceremonia składania wieńców, kwiatów i zniczy. Wśród delegacji składających kwiaty znalazły się m.in. delegacje organizacji kombatanckich, delegacja Garnizonu Elbląg i delegacja służb mundurowych.

Organizatorami obchodów byli: Witold Wróblewski prezydenta Elbląga i Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%