› poradnik
12:54 / 18.04.2014

Wykończ swój kominek płytami gipsowo-kartonowymi

Wykończ swój kominek płytami gipsowo-kartonowymi

Kominek coraz częściej staje się podstawowym elementem wyposażenia domków jednorodzinnych. Jest wiele korzyści wynikających z jego posiadania, przede wszystkim stanowi dodatkowe źródło ciepła i tworzy niezapomnianą atmosferę. Dlatego inwestorzy chętnie decydują się na jego montaż.

Montaż kominka najlepiej jest zaplanować na etapie wykańczania domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować go, kiedy prace są już zakończone, a dom użytkowany. Konieczny jest wtedy montaż odpowiednich przewodów kominowych, dlatego planując kominek zawsze należy zasięgnąć porady eksperta, np. kominiarza.

Warto wiedzieć, że płyty gipsowo-kartonowe, które dla większości wykonawców kojarzą się przede wszystkim z systemami suchej zabudowy wykorzystać można również do obudowy kominka! W tym artykule przyjrzymy się temu bliżej.

Jakie płyty gipsowo-kartonowe zastosować?

Do obudowy kominków należy stosować wyłącznie płyty ognioodporne lub impregnowane płyty ognioodporne. Dlaczego? Ich rdzeń jest wzmocniony włóknem szklanym, który podczas pożaru utrzymuje gips w nienaruszonym stanie przez dłuższy czas - stawiając opór płomieniom. Dlatego płyty te zalecane są wszędzie tam, gdzie stawiane są wymagania ochrony przeciwpożarowej lub gdzie płyty narażone są na nagrzewanie. Ale płyty g-k NIE mogą być narażone na bezpośredni kontakt z ogniem. Konieczne przeczytaj o tym w dalszej części tekstu!

Obudowa kominka płytami gipsowo-kartonowymi

Wykonując obudowę kominka płytami gipsowo-kartonowymi należy pamiętać, że płyty nie mogą mieć kontaktu z otwartym ogniem oraz ze ścianami paleniska lub komina. Wykorzystując dostępne na rynku obudowy kominków należy obłożyć kominek lub komin płytą g-k tak, aby temperatura płyty g-k na stronie skierowanej w stronę kominka nie przekroczyła 50°C. Niezbędne jest zatem odizolowanie jej od obudowy. Izolację wykonuje się z wełny mineralnej pokrytej z jednej strony warstwą folii aluminiowej. Wełnę mocuje się także do ściany, przy której ustawiony jest kominek, oraz od strony ścianek obudowy paleniska.

Trzeba również pamiętać o zachowaniu bezpiecznych odległości między zaizolowanymi ściankami wkładu kominkowego a elementami obudowy kominkowej oraz ścianą pomieszczenia, przy której jest on montowany - minimum 5 cm po bokach i około 10 cm z tyłu.

Obudowa kominka z płyt g-k może mieć kształt prostokątny, trapezowy, a nawet owalny. Niekiedy wykonuje się ją z dwóch warstw – pierwszą stanowi płyta ognioodporna, na powierzchni której nacina się równoległe linie umożliwiające otrzymanie odpowiedniego promienia skrętu, a drugą płyta gięta umożliwiająca wykonanie konstrukcji krzywoliniowych. 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%