Wymiana doświadczeń z Policją holenderską
Policjanci dzielnicowi oraz kryminalni z elbląskiej Policji wzięli udział w szkoleniu dotyczącym handlu ludźmi oraz pracy przymusowej. Z funkcjonariuszami spotkała się Irena de Ruig – przedstawiciel policji holenderskiej z Oost-Nederland. Policjantka dzieliła się swoimi spostrzeżeniami – uświadamiając policjantów, jakim problemem jest dziś zagadnienie handlu ludźmi oraz jak duże jest to zjawisko.
Przymusowa praca, wykorzystanie seksualne, handel organami – to tylko niektóre formy handlu ludźmi, który jest aktualnym problemem nawet we współczesnej Europie. By zwrócić uwagę na zagrożenia związane z wyjazdami zagranicznymi i podejmowaniem tam pracy oraz zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, policjanci z Warmii i Mazur organizują spotkania m.in. z Ireną de Ruig z holenderskiej Policji, poświęcone właśnie handlowi ludźmi i przestępstwom towarzyszącym temu zjawisku.
Przestępstwo handlu ludźmi jest jedną z najcięższych zbrodni, uderzającą w wolność i poczucie godności. Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości jest trzecim, po handlu bronią i narkotykami, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie i określany jest jako współczesna forma niewolnictwa, która może przybierać różne formy: wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków.
Jak podkreśla Irena de Ruig – przedstawiciel policji holenderskiej z Oost-Nederland, która swoimi spostrzeżeniami podzieliła się z uczestnikami spotkania – świadomość tego, jakim problemem jest dziś zagadnienie handlu ludźmi jest niewielka:
- Z przeprowadzonych ankiet wynika, że zaledwie 30% Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że niewolnictwo we współczesnym świecie wciąż istnieje - mówi Irena de Ruig. - To jest duży problem. Ta świadomość jest większa u Holendrów. Tu o istnieniu takiego zjawiska wie 80% ankietowanych, ale zaledwie 8% dopuszcza możliwość występowania problemu handlu ludźmi w ich własnym kraju. I to też jest problem.”
Ze strony policjantów padały pytania o czas trwania postępowania przygotowawczego w Holandii w tego typu sprawach, a także o kary jakimi mogą zostać obłożone np. nieuczciwe firmy pośredniczące w zatrudnieniu osób za granicą.
podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu