› bieżące
06:59 / 15.10.2013

Wymijanie, omijanie – zobacz za co można dostać mandat

Wymijanie, omijanie – zobacz za co można dostać mandat

Nawet prosty z pozoru manewr może przysporzyć kierowcom problemów, niezależnie od ich stażu. Wystarczy chwila nieuwagi lub zła ocena sytuacji i wypadek gotowy. Wymijanie i omijanie nie są tak proste jak myślisz. Sprawdź, jakie błędy popełniają kierowcy.

Niekiedy kierowcy używają określeń wymijanie i omijanie zamiennie. Błąd. Wymijanie i omijanie to dwie różne rzeczy. Wymijanie to przejeżdżanie obok pojazdu, które jedzie w przeciwnym kierunku. Omijanie z kolei to przejeżdżanie obok nie poruszającego się pojazdu lub przeszkody. Czyli: wymijasz pojazd, który jedzie z przeciwka, natomiast omijasz ten, który stoi obok. O czym powinieneś pamiętać, aby uniknąć stłuczki i mandatu?

Wymiń aby uniknąć „czołówki”
Podstawowe obowiązki kierowcy, który przystępuje do manewru wymijania i omijania reguluje Kodeks Drogowy w artykule 23.

– Przy wymijaniu zmotoryzowany musi pamiętać przede wszystkim o zachowaniu odpowiedniego odstępu od pojazdu, który wymija – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – W razie potrzeby powinien też zjechać w prawo, zmniejszyć prędkość lub nawet zatrzymać samochód – dodaje Florkowska.

Prawidłowe wyminięcie nadjeżdżającego z przeciwka samochodu pozwala uniknąć groźnych wypadków – zjazd na przeciwny pas ruchu może skończyć się czołowym zderzeniem. Według danych Policji w 2012 roku zderzenia czołowe stanowiły 10% ( czyli 3 786) wszystkich wypadków, w których życie straciły 663 osoby. Nawet jeśli kierowcy uda uniknąć się kolizji to za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego grozi kara w wysokości 500 złotych oraz 6 punków karnych.

Omiń, ale nie zawsze
Przy omijaniu pojazdu lub przeszkody podstawowe zasady są podobne. Kierowa musi pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od omijanego pojazdu, a w razie potrzeby nie wahać się zmniejszyć prędkości. Kierowca powinien upewnić się, że ma wolne miejsce do wykonania manewru i czy inny pojazd nie rozpoczął właśnie wyprzedzania. Warto tu zaznaczyć, że omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z jego prawej strony. Zamiar omijania pojazdu należy wcześniej zasygnalizować kierunkowskazem: w ten sposób przygotujemy innych uczestników ruchu na ten manewr. Co ważne, kierowca nie może ominąć pojazdu, który zatrzymał się, aby udzielić pierwszeństwa pieszym. Za złamanie tego zakazu grozi mandat w wysokości 500 złotych i 10 punktów karnych.


 

 

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%