› rozwój i edukacja
11:19 / 05.07.2016

Wyniki matur 2016. Kto się cieszy, kogo czeka poprawka?

Wyniki matur 2016. Kto się cieszy, kogo czeka poprawka?

fot. Bartłomiej Ryś / archiwum elblag.net

Dziś od północy strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej są jednymi z najbardziej obleganych i obciążonych. Wszystko z powodu wyników matur 2016 – pierwsi szczęśliwcy już wiedzą, czy zdali. Łącznie cieszyć się powodu zdania egzaminu dojrzałości będzie 79,5% tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 15% oblało tylko jeden przedmiot, więc będą mieli prawo do poprawki.

Wyniki matur 2016, przynajmniej teoretycznie, można zobaczyć na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Sytuacja z ubiegłych lat powtarza się i ponownie maturzyści muszą odczekać długie minuty po to, aby strona w ogóle się załadowała. Najtrwalsi próbowali już po północy, inni przełożyli to na późniejszą porę. Zbyt dużo i tak to nie zmieniło, ponieważ system w dalszym ciągu zdecydowanie nie działa tak, jak powinien.

A ostateczne wyniki? Te wstępne przedstawił na konferencji prasowej dyrektor CKE Marcin Smolik. Wynika z nich, że 79,5% maturzystów zdało egzamin, 15% ma prawo poprawić jeden przedmiot w sierpniu a 5,5% nie zdało większej liczby egzaminów. Dla tej ostatniej grupy oznacza to, że do matury będą mogli przystąpić dopiero za rok.

Standardowo już lepsze wyniki zanotowano w liceum (85,2% z nich zdało wszystkie egzaminy) niż w technikach (68,4%). 10,8% uczniów ma prawo przystąpić w liceum do poprawki, a 23,2% - w technikach.

Zarówno w liceach jak i technikach maturzyści bardzo dobrze poradzili sobie z językiem polskim (98% LO, 97% technika) oraz angielskim – najczęściej wybieranym językiem obcym (97% LO, 91% technika). Najtrudniejsza, wzorem ostatnich lat, była matematyka. Łącznie egzamin z „królowej nauk” oblało 17% uczniów.

Według deklaracji przedłożonych w lutym br., do egzaminu ze szkół na terenie Gminy i Miasta Elbląg przystąpiło 1463 maturzystów. Wśród nich było 1102 osoby, które z tak zwaną "nową maturą" zmagało się po raz pierwszy.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Prawie 1500 maturzystów rozpoczęło „walkę”!

04.05.2016

Zdaniem niektórych, to najważniejszy egzamin w życiu i prawdziwe „wejście w dorosłość”. Inni się nie przejmują i twierdzą, że „jakoś...