Wypadanie włosów - kiedy może świadczyć o niepokojących zmianach w organizmie?
Masz wrażenie, że z dnia na dzień Twoja czupryna przerzedza się? Warto poznać przypadki, kiedy nadmierne wypadanie włosów jest niepokojącym sygnałem.
Każdego dnia tracisz ok. 100-150 włosów i jest to zjawisko całkowicie normalne. Wynika z naturalnego cyklu wzrostu włosa, który przechodzi przez dwa etapy, by wypaść w trzeciej fazie. Jednak na jego miejsce pojawia się nowy włos – dzięki temu nie dochodzi do przerzedzania czupryny. Są jednak takie sytuacje, kiedy nadmierne wypadanie włosów powinno zaniepokoić.
Nadmierne wypadanie włosów objawiające się zakolami
Jeśli tracisz włosy, a na głowie pojawiają się zakola, jest to niepokojący sygnał. Może świadczyć o o tzw. łysieniu androgenowym spowodowanym przez DHT (dihydrotestosteron), czyli przekształcony testosteron. "Atakuje" on mieszki włosowe, czyniąc je coraz słabszymi i prowadząc w końcu do ich zaniku. Efekt? Jeżeli dojdzie do zaniku mieszków, nadmierne wypadanie włosów będzie nieodwracalne. Dlatego ważna jest szybka reakcja - podjęcie leczenia wtedy, gdy mieszki włosowe jeszcze nie zaniknęły. Wówczas można odwrócić proces wypadania włosów poprzez stymulację odrostu kosmyków.
Wypadanie włosów garściami
Jeżeli włosy znajdujesz na podłodze w każdym pomieszczeniu, a podczas przeczesywania palcami w dłoniach pozostaje garść kosmyków, można mówić o nadmiernym wypadaniu włosów. Przyczyn takiego stanu jest wiele: począwszy od diety ubogiej w witaminy i minerały, poprzez prowadzenie stresującego trybu życia, a skończywszy na stosowaniu inwazyjnych zabiegów na włosach.
W takiej sytuacji rozwiązaniem jest zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów i podjęcie stosownego działania. Poza wyeliminowaniem czynnika prowokującego utratę kosmyków, warto sięgnąć po środki wzmacniające włosy. Bardzo dobrze sprawdzają się preparaty bazujące na składnikach pochodzenia naturalnego, np. krzemionce z młodych pędów bambusa, biotynie, cynku, żelazie, manganie, selenie, jodzie, kwasie pantotenowym. Dostępne w formie tabletek lub lotionu np. VITAPIL, wzmacniają włosy od środka i na zewnątrz, zapobiegając ich ponownemu wypadaniu.
Łysienie plackowate
Nadmierne wypadanie włosów pozostawiające ślady w postaci łysych placków na skórze, świadczy najczęściej o łysieniu plackowatym. Jest to schorzenie, którego etiopatogeneza nie została do końca poznana. Istnieją jednak przypuszczenia, że przypadłość wywołuje wiele czynników o podłożu genetycznym, wśród których wymienić można m.in. zjawiska naczyniowe, czynniki psychiczne, zaburzenia związane z układem nerwowym, zjawiska autoimmunologiczne.
Utrata włosów nie tylko ze skóry głowy
Nadmierne wypadanie włosów, które obejmuje nie tylko skórę głowy, ale i inne obszary ciała (np. pachy), także powinno być powodem do niepokoju. Może bowiem świadczyć o łysieniu telogenowym powodującym znaczne przerzedzenie owłosienia. Dotyka ono m.in. osób leczących zaburzenia hormonalne, mające styczność z toksycznymi substancjami chemicznymi (np. w miejscu pracy), chorujących na przewlekłe stany zapalne (np. reumatoidalne zapalenie stawów).
Dobra wiadomość jest taka, że łysienie telogenowe nie doprowadza do zaniku mieszków włosowych. Podjęcie leczenia oraz wzmocnienie włosów sprawia, że czupryna przestaje się przerzedzać.