Wypoczynek i zdrowie – turnusy rehabilitacyjne w górach
Turnusy rehabilitacyjne to nic innego jak połączenie relaksu z aktywną rehabilitacją. Willa Widokowa Wojnar oferuje siedmio- lub czternastodniowe turnusy, podczas których – pod okiem doświadczonych rehabilitantów – nie tylko poprawimy ogólny stan zdrowia, ale też podreperujemy samopoczucie.
Dla kogo organizowane są turnusy?
Turnusy rehabilitacyjne w górach są tak naprawdę dla każdego. Seniorzy, sportowcy, osoby niepełnosprawne i ci, którzy kwalifikują się do poprawy swojego stanu zdrowia – wyjazd taki przyda się wszystkim. Dodatkowo osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mogą starać się o dofinansowanie PFRON.
W skład turnusu wchodzi zakwaterowanie w pokojach z pełnym węzłem sanitarnym i innymi udogodnieniami (m.in. telewizor i WI-FI), pełne wyżywienie (z zachowaniem diet zleconych) oraz rehabilitacja. Oprócz tej przepisanej przez lekarza dodatkowo prowadzona jest także gimnastyka poranna, muzykoterapia oraz fitness. Wszyscy goście mogą korzystać z basenu czy siłowni, a przez cały czas trwania pobytu do dyspozycji jest także opieka pielęgniarska.
W przypadku wyboru dwutygodniowego turnusu można także skorzystać z wycieczek autokarowo-krajoznawczych, które obejmują m.in. Toporową Cyrhlę, kompleks skoczni narciarskich czy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krzeptówkach.
Kto może się starać o dofinansowanie PFRON?
Dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych w górach jest skierowane do osób, które mają orzeczoną niepełnosprawność w jednym z trzech stopni. Ponadto lekarz prowadzący jest zobligowany do wypełnienia wniosku o skierowaniu na turnus, pacjent natomiast wybiera odpowiedni ośrodek oraz organizatora. Podczas jednego roku wniosek można złożyć tylko raz.
Aby uzyskać dofinansowanie, trzeba także spełniać kryterium dochodowe. Co to oznacza? Osoba ubiegająca się o środki z PFRON musi wykazać, że miesięczny dochód (w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych) podzielony przez liczbę osób w gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym oraz 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej. Wyjątkiem są wyłącznie osoby w trudnej sytuacji losowej lub materialnej. W takim wypadku dofinansowanie nie będzie pomniejszone o przekroczoną kwotę.