› poradnik
13:04 / 08.02.2021

Wyposażenie pizzerii – jak wybrać piec do pizzy?

Wyposażenie pizzerii – jak wybrać piec do pizzy?

Chociaż wydawać by się mogło, że prowadzenie pizzerii to prawdziwa żyła złota – w końcu Polacy uwielbiają pizzę – duża konkurencja sprawia, że nie łatwo utrzymać się na rynku. O klienta walczyć trzeba przede wszystkim smakiem. Dopracowana receptura ciasta oraz wysokiej jakości składniki to nie wszystko. Żeby pizza spełniła oczekiwania nawet największych smakoszy, potrzebujesz profesjonalnego pieca. Jak więc wybrać odpowiedni piec do pizzy?

Piec do pizzy – rodzaje

Bez odpowiedniego sprzętu nie da się prowadzić restauracji. W przypadku pizzerii najważniejszym urządzeniem jest bez wątpienia profesjonalny piec do pizzy. To on odpowiada za to, czy pizza będzie chrupiąca z zewnątrz i miękka w środku. Dlatego wybór urządzenia nie może być dziełem przypadku. Nad jakimi kwestiami należy się zastanowić, aby wybrać odpowiedni model?

W pierwszej kolejności warto przeanalizować sposób zasilania. Wiele osób przekonuje, że najlepszym rozwiązaniem są piece na drewno. Cechują się bowiem wysoką termiką, dzięki czemu wydobywają z pizzy wszystko, co najlepsze. Nie w każdym budynku jednak będzie istniała możliwość wybudowania modelu na drewno.

Wyposażenie pizzerii – jak wybrać piec do pizzy?

Co więcej, jego obsługa może nastręczać załodze sporych trudności. Zadbać należy również o wysokiej jakości opał. W przeciwnym razie piec nie spełni pokładanych w nich oczekiwań. Na szczęście na rynku dostępne są inne, mniej wymagające rozwiązania. Jakie?

  1. Gazowy piec do pizzy. Jest droższy od pieca elektrycznego, jednak tańszy w eksploatacji. Wyróżnia się wysoką termiką i wydajnością, dzięki czemu szybko piecze i sprawia, że pizza jest chrupiąca.
  2. Elektryczny piec do pizzy. W porównaniu z piecem gazowym jest tańszy w zakupie, jednak droższy w eksploatacji. Szybko się nagrzewa i zapewnia sprawną regulację temperatury, co ułatwia uzyskanie wypieków wysokiej jakości.

Jaki piec do pizzy wybrać? 

To, na jaki piec do pizzy się zdecydujesz, uzależnione jest od kilku czynników. Jeśli zależy Ci na autentycznym, włoskim smaku, wybierz piec na drewno. Sprzęt pozwoli Ci się również wyróżnić na tle konkurencji. Jednak z uwagi na wyżej wymienione ograniczenia nie w każdym przypadku będzie to odpowiedni wybór. Jaki więc piec do pizzy wybrać? Gazowy czy elektryczny?

Jeśli chcesz ograniczyć koszty prowadzenia działalności, sięgnij po piec gazowy. Kosztuje on co prawda więcej niż elektryczny, jednak generuje niższe koszty. Pamiętaj jednak, że model ten wymaga dostępności przyłącza gazowego oraz odpowiedniej wentylacji. Jeśli budynek nie spełnia określonych wymagań, jesteś niejako skazany na piec elektryczny.

Nie jest to jednak złe rozwiązanie. Piece elektryczne są bowiem tańsze od gazowych. Co więcej, pozwalają dokładnie dopasować temperaturę wypiekania pizzy, co pozytywnie wpływa na jej chrupkość i smak. Są również proste w obsłudze. Na dodatek piece elektryczne można rozbudowywać, dołączając kolejne komory.

Piec do pizzy – sposób działania i wielkość

Przy wyborze pieca do pizzy powinieneś wziąć pod uwagę także sposób jego działania. Na rynku dostępne są modele statyczne i obrotowe. Te pierwsze zapewniają świetną jakość wypieku. Drugie charakteryzują się większą wydajnością, co jednak nie oznacza, że oferują gorszą pizzę.

Na koniec warto wziąć pod uwagę wielkość pieca i liczbę komór. Im więcej pizzy chcesz przygotowywać, tym większy powinieneś mieć sprzęt. Pamiętaj jednak, że ogranicza Cię wielkość kuchni. Żeby zainwestować środki w odpowiedni sprzęt, najpierw przeprowadź analizę biznesową. Wskaże Ci ona przewidywaną dzienną liczbę gości, co ułatwi dobór urządzenia.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%