› bieżące
10:09 / 29.07.2013

Wyścig kolarski po ulicach Elbląga? To możliwe (foto i video)

Najbardziej rozgrzanym miejscem i do tego z masą sportowych emocji była wczoraj Modrzewina. Tam bowiem rywalizowali zawodowcy, amatorzy, dzieci, ale przede wszystkim miłośnicy jazdy na rowerze, w ramach I elbląskiego kryterium ulicznego Modrzewina Race.

Wczorajsze zawody zostały rozegrane po ulicach nowej dzielnicy Elbląga czyli Modrzewiny. Tam organizatorzy przygotowali pętlę o długości 9 km. Uczestnicy mieli do pokonania jedną z dwóch tras, Mega lub Giga. Pierwsza liczyła dystans 27 km (3 okrążenia), a druga 54 km (sześć okrążeń). Na starcie stanęło 81 zawodników, także kobiety. Końcowa klasyfikacja zawierała podział na poszczególne kategorie wiekowe, ale także ranking wśród rowerów szosowych i dowolnych.

W rywalizacji na trasie Mega wśród osób startujących na rowerach szosowych najlepszy był Wojciech Gołębiowski z Elbląga z czasem 46:19. Kilkanaście sekund za nim przyjechał Sebastian Niżnik (46:35) i Karol Rudnik (46:47). Ósme miejsce na tej trasie zajęła kobieta, Monika Buchowiecka z Elbląga (50:00).

Na rowerach dowolnych dystans 27 km najszybciej pokonali Mariusz Niżnik (46:34), Artur Sowinski (53:19) i Jakub Modrzewski (56:43).

Wyścig na najdłuższym 54 km dystansie wygrał zawodnik z Elbląskiej Grupy Kolarskiej, Andrzej Głowacki, uzyskując czas 1:27:03,40. Trzeba jednak przyznać, że o wygraną wałczył do samego końca z Adamem Wadeckim, kolegą z drużyny. Różnica na mecie między nimi wyniosła zaledwie 0,23s! Na trzecim miejscu wyścig ukończył Krzysztof Ciera z Bytowa (1:27:18,83).

Zanim jednak rozegrano zawody wśród dorosłych, o miejsce na podium i nagrody walczyli najmłodsi. Jako pierwsi na 2 km trasie stanęli chłopcy w wieku 7-9 lat. Wygrał Łukasz Dąbrowski-Czubek z Gdańska. W rywalizacji chłopców w wieku 10-12 lat na trasie 6 km zwycięstwo odniósł Remigiusz Iwaszkiewicz z Elbląga. Dziewczyny w wieku 13-15 lat startowały na trasie całej jednej 9 km pętli. Jednak wśród nich była tylko Patrycja Lorkowska z Gdańska. Wśród chłopców w tym wieku także był jeden uczestnik – Wiktor Pawlak.

- Kryterium uliczne było zorganizowane w Elblągu po raz pierwszy. Łącznie we wszystkich kategoriach i trasach stanęło do rywalizacji 93 miłośników kolarstwa. Wykorzystaliśmy doskonałe trasy naszej Modrzewiny. Towarzyszyła nam dziś rewelacyjna pogoda, może nawet było za gorąco, ale tego akurat nie byliśmy w stanie przewidzieć. Przez ten żar w nieba, trasa była bardzo ciężka – tak podsumował wyścig Modrzewina Race jego główny organizator, Marek Kamm.

Po zakończeniu zmagań kolarskich na zawodników czekały nagrody, o łącznej puli ok. 5 tysięcy zł. Każdy z uczestników otrzymał również pamiątkowy medal.

Organizatorem wyścigu był Departament Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu i firma Sport Event.

Wczorajszy wyścig kolarski był trzecim, ostatnim elementem rozgrywanych od piątku zawodów „Enduro Man – początek”. Najpierw zawodnicy startowali we Władysławowie, gdzie rywalizowali w pływaniu na dystansie 2 km, natomiast w sobotę biegali w Bażantarni, gdzie jak mówili organizatorzy przygotowali bardzo trudną i wyczerpującą 15 km trasę. Po zsumowaniu czasów uzyskanych we wszystkich trzech konkurencjach przez poszczególnych zawodników, organizatorzy dokonali podsumowania całych zawodów i dokonali wyboru najlepszych. Tak o to okazało się, że tegoroczne zawody Enduro Man – początek wygrał 18-letni Łukasz Kowalski (MKS Truso Elbląg). Wszystkie 3 wymienione konkurencje pokonał w czasie 3 godziny 34 minuty i 15 sekund. Drugie miejsce zajął Paweł Liber (3:39:58). Trzeci był Jerzy Kowalski (3:40:17). Łącznie w klasyfikacji ujęto 9 zawodników.