Wysokie napięcie – szkolenie dla policjantów z użycia paralizatora
W auli Komendy Miejskiej Policji w Elblągu policjanci patrolowo-interwencyjni szkolili się w zakresie podstaw prawnych, teorii, obsługi a także taktyce użycia paralizatora elektrycznego. Pokazano również materiały filmowe z przypadków użycia tego urządzenia.
Paralizator Taser, który jest na wyposażeniu elbląskiej policji może razić osobę na odległości kilku metrów. Pozwala to zachować bezpieczeństwo interweniującego policjanta. Elektrody „wystrzeliwane” są w kierunku agresywnej osoby, po uprzednim ostrzeżeniu o możliwości użycia tego środka. Obezwładnienie następuje natychmiast po podaniu napięcia, i tu należy zaznaczyć, że pomimo wysokiego napięcia prądu jego natężenie jest bardzo niskie. Oznacza to, że porażenie osoby jest dla niej bezpieczne, nie wywołuje skutków ubocznych i działa jedynie w chwili obezwładnienia.
Elbląscy policjanci używają w służbie urządzenia Taser x26 od kilku lat, kolejne takie urządzenie znajduje się w Posterunku Policji w Pasłęku. Policyjne paralizatory wyposażone są w oświetlenie taktyczne, laserowe wskaźniki celu a także w kamerę, która rejestruje obraz i dźwięk gdy tylko paralizator zostanie odbezpieczony.
Należy pamiętać, że taser jest tak naprawdę alternatywą do używania broni palnej czyli środka ostatecznego. Pozwala on obezwładnić osobę nie powodując szkody. Jego skuteczność jest bardzo duża i działa on również na osoby pod wpływem środków odurzających.
podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu