› bieżące
12:56 / 23.12.2014

Wystawa fotograficzna Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych

Wystawa fotograficzna Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych

fot. Piotr Szulc

W sobotę 20.12.2014r. o godzinie 10.30 w Przezmarku odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej prac wykonanych w ramach realizowanego przez Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych projektu pn. „Aktywizuj się z ERKON-em”, który współfinansowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Wystawa prac jest zwieńczeniem działań projektowych, które rozpoczęły się w czerwcu bieżącego roku.

Nadrzędnym celem, który przyświecał podczas realizacji tego projektu było wdrożenie u 50 osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością, z terenu Elbląga oraz okolic, nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu, w tym identyfikacji zainteresowań i zamiłowań.

Umiejętność organizowania czasu wolnego to nie jest prosta rzecz, szczególnie w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami. Często bywa tak, że skupienie się na działaniach związanych z procesem rehabilitacji jest tak duże i tak czasochłonne, że sfera pozarehabilitacyjna pozostaje słabo zagospodarowana. Osoby z niepełnosprawnościami pracują bardzo wytrwale nad tym, żeby wyrównywać deficyty, budować mechanizmy kompensacyjne, spowalniać skutki pogłębiania się procesu niepełnosprawności… A na to, żeby spojrzeć na siebie poprzez pryzmat talentu, zasobu, mocnych stron… jakoś tak nie ma za wiele czasu, albo nawet świadomości, że tak właśnie można, a nawet należy.

Uświadomienie sobie swoich zasobów, w kontekście organizacji czasu wolnego, swoich pasji, zainteresowań i zamiłowań jest punktem wyjścia w procesie rozwoju osobistego. A to z kolei buduje nowe myślenie o samym sobie - poprzez pryzmat możliwości, a nie ograniczeń. Jeśli człowiek (każdy, w tym także z niepełnosprawnościami) będzie coś robił z pasją, to z pewnością towarzyszyć temu będzie cały asortyment pozytywnych emocji. Zaspokajane są takie potrzeby, jak potrzeba: poczucia sprawstwa, kreatywności, samodzielności, samostanowienia, autonomii… i można byłoby mnożyć, ale istotą jest to, że dzięki temu odnosi się sukces. Nie mówimy o megasukcesach, ale od czegoś trzeba zacząć. Dla osób, w których życiu nie było wiele miejsca dla odczuwania przyjemności z odnoszonych sukcesów jest to bardzo ważny aspekt. Podnosi to poziom samooceny, a to z kolei jest kołem zamachowym w realizacji pozostałych obszarów życia.

W projekcie Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych niepełnosprawni uczestnicy na pierwszym etapie mieli możliwość, we współpracy z psychologiem (coachem) i trenerami aktywności, zdiagnozować swoje obszary zainteresowań, zamiłowań, pasji, talentów. Warsztaty psychologiczne oraz indywidualne spotkania wyposażyły beneficjentów w wiedzę, ale przede wszystkim w umiejętności m.in. w komunikowaniu się, zarządzaniu emocjami, zarządzaniu czasem. A swoje zainteresowania i zamiłowania uczestnicy rozwijali podczas warsztatów z zakresu: komputerów, aktywności ruchowej, rękodzieła oraz fotografii. W realizacji warsztatów bardzo aktywnie włączeni zostali wolontariusze.

Wszystkie działania, które zostały zaproponowane uczestnikom spotykały się z wielkim zainteresowaniem i entuzjazmem. Dla niektórych osób stały się momentem startowym w procesie aktywizacji zawodowej, w podjęciu decyzji o zmianie pracy (warsztaty komputerowe). Niewątpliwie dla każdego było to wielkie przeżycie. Znaczącą część uczestników stanowiły dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną, zamieszkałe w miejscowościach bardzo odległych od dóbr kultury, nieposiadające umiejętności planowania swojego czasu wolnego w kontekście rozwijania ich talentów. Dziś już wiedzą, że to może być wielka przyjemność i że warto…a nawet należy zadbać o siebie, swoje potrzeby również w tej sferze życia.

Oczywiście, jak każda umiejętność, również i ta musi być utrwalana i rozwijana. I to jest motto, które obecnie przyświeca ERKON. I w związku z tym planujemy II edycję tego przedsięwzięcia.

8
1
oceń tekst 9 głosów 89%

Zdjęcia ilość zdjęć 30