Wystawa IPN na Starym Rynku w Elblągu (+ foto)
fot. Bartłomiej Ryś
Instytut Pamięci Narodowej z oddziałem w Gdańsku przygotował specjalną wystawę poświęconą Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", którą można podziwiać wzdłuż Starego Rynku w Elblągu. Z kilkunastu tablic informacyjnych możemy dowiedzieć się więcej o działalności tej tajnej organizacji wojskowej, która funkcjonowała w latach 1941-1945.
Tablice zawierają m.in. szczegółowe informacje na temat tego, jak wyglądała struktura organizacyjna "Gryfu", kim byli jego przedstawiciele, jak doszło do powstania organizacji, kiedy doszło do akcji zbrojnych z udziałem "Gryfu" czy jak prowadzona była działalność konspiracyjna. Materiały i dokumenty, które zostały zawarte na tablicach pochodzą z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej czy Muzeum Stutthof.
"Gryf Pomorski" był największą na Pomorzu Gdańskim niezależną, podziemną, regionalną organizacją konspiracyjną o charakterze wojskowo-cywilnym. Działał od połowy 1941 roku do końca marca 1945 roku. Szczególna aktywność przejawiała na terenach leśnych i wiejskich, prowadząc działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciwko niemieckiemu okupantowi. Akcje bojowe członków „Gryfa Pomorskiego” miały głownie charakter obronny. Działania ofensywne skupiały się głownie na zdobywaniu broni. Najbardziej znaną akcją TOW „Gryf Pomorski” był atak na niemieckie lotnisko w Strzelbinie 21 października 1943 roku. Zdobyto wówczas karabiny, pistolety, amunicję i granaty oraz uszkodzono część niemieckich samolotów szkolno-treningowych.
Tak prezentują się tablice na Starym Rynku.