› zapowiedzi
09:04 / 13.02.2018

Wystawa „Relacje”. Prace sześciu artystek z Wrocławia w Galerii Nobilis w CSE „Światowid” w Elblągu

Wystawa „Relacje”. Prace sześciu artystek z Wrocławia w Galerii Nobilis w CSE „Światowid” w Elblągu

Już niedługo w Galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu będzie można obejrzeć wystawę sześciu artystek z Wrocławia pt.: „Relacje”. Zaprezentowane zostaną prace malarskie różnych osobowości twórczych. Wystawa będzie dostępna dla oglądających od 17 lutego do 22 marca 2018 r.

Katarzyna Banaś

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z malarstwa obroniła w 1997 roku w pracowni profesora Józefa Hałasa. Abstrakcyjne malarstwo Kasi Banaś jest inspirowane pejzażem. W ostatnich latach stworzyła także cykle obrazów inspirowanych poezją Henrika Nordbrandta i Tomasza Różyckiego. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą m.in. „Te poniechane światy", Galeria Platon i Mleczarnia, Wrocław, wystawa z okazji oficjalnej wizyty w Polsce JKW Księżnej Marii Elżbiety, Duński Instytut Kultury, Warszawa, „List Oceaniczny", Galeria Platon, Wrocław, Filharmonia Wrocławska, „Olśnienia i powroty", Galeria Miejska, Wrocław. Brała też udział w licznych wystawach zbiorowych. Jest laureatką nagród i wyróżnień m.in. Nagroda Roku ZPAP, za wystawę „List Oceaniczny”, Galeria Platon, Wrocław, 2013 r. obrazy inspirowane poezją Tomasza Różyckiego, które były prezentowane także na targach sztuki w Polsce i w Danii.

Strona internetowa artystki: www.banas.art.pl

Moje malarstwo ma dwa źródła inspiracji, pierwszym jest pejzaż, drugim poezja - często oba przenikają się podczas pracy nad różnymi cyklami obrazów. Posługuję się językiem abstrakcji, jednak u podstaw moich prac leży głębokie przeżycie natury. Żywa tkanka pejzażu, nieustannie zmieniające się światło, kolor, przestrzeń są dla mnie zawsze wielkim wyzwaniem. W swojej sztuce wciąż ponawiam próbę stworzenia malarstwa pejzażu posługującego się kodem abstrakcji (kolor, materia, podział, rytm) a jednocześnie pełnego uczuć, intuicyjnego. Wybieram nie tyle dokładną obserwację, ile emocjonalne wchłanianie w siebie świata. Z miejsc, które są dla mnie ważne zawsze najmocniej zapamiętuję światło i kolor. Te wspomnienia są trochę jak slajdy oglądane pod światło w dzieciństwie. Chciałabym, żeby moje obrazy były taką pamiątką chwili, śladem przeżycia.

Katarzyna Banaś

Małgorzata Jojnowicz

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dyplom uzyskała w 2000 r. na kierunku Architektura Wnętrz. Malarstwo studiowała w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej i prof. Piotra Błażejewskiego. Oprócz malarstwa zajmuje się przede wszystkim projektowaniem wnętrz. Tworzy także ilustracje, fotografie artystyczne, malarstwo ścienne. Prowadzi warsztaty artystyczne m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Organizuje wystawy sztuki jako kurator.

Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Nominowana do Nagrody Roku 2015 (przyznawaną przez ZPAP Wrocław) za wystawę „ISTOTA KOLORU” w Galeria Kaprys we Wrocławiu. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Została wyróżniona w kilku konkursach malarskich i fotograficznych. Jej obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. w Polsce, Francji, Niemczech, USA, Holandii.

W moich obrazach najważniejszy jest kolor, a właściwie energia, którą on ze sobą niesie. Są to kompozycje abstrakcyjne, kompozycje koloru- całkowicie uwolnione od jakichkolwiek skojarzeń z przedmiotem. Pokazuję emocje przetworzone na język abstrakcji, niedopowiedzenia. Emocje przeskalowane na wymiar blejtramu.

Małgorzata Jojnowicz

Martyna Rejczak

Absolwentka malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa „Od chaosu do porządku. Emocja a świadome tworzenie materii w obrazie” pod kierunkiem prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego uzyskała w 2016 roku. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych m.in. „Kształty odszukane”, Galeria Ciasna, Jastrzębie-Zdrój, 2016 r., wystawa malarstwa, Galeria Pod Psem, Wrocław, 2014 r., Uczestniczyła również w licznych wystawach zbiorowych m.in. „Plenerowy wymiar sztuki”, wystawa I oraz II Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego, Forum Synagoga, Ostrów Wielkopolski, 2014 r., 2015 r., „Jedną Sztukę Proszę”, Targi Sztuki, HART Hostel & Art, Wrocław 2016 r. Została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Vincenta van Gogha w Rybniku w 2016 r.

W malarstwie i procesie tworzenia szczególnie interesuje mnie akceptacja emocjonalności, jako czynnika mającego bardzo ważny wpływ na dzieło i która stanowi rdzeń obrazu. Emocjonalność tą rozumiem, jako przyzwolenie na zadzianie się przypadku, wykorzystanie spontaniczności gestu oraz intuicyjność w dobieraniu koloru. Późniejszy etap malowania, etap „samokontroli” jest dopełnieniem poprzednich procesów dziejących się w obrazie, który definiuje obraz ostatecznie.

Martyna Rejczak

Justyna Sirecka

Studia ukończyła w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2015 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Andrzeja Klimczaka – Dobrzanieckiego. Uczestniczyła w przeglądzie rysunku figuratywnego Wyższych Szkół Artystycznych „Figurama” oraz w 25 Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2015. Artystka prezentowała swoje prace na kilku wystawach indywidualnych m.in. „Prof. Klimczak Dobrzaniecki przedstawia: malarstwo Justyny Sireckiej”, Stacja Dizajn, Wrocław, 2016 r., oraz na licznych wystawach zbiorowych m.in. „IX Park Sztuki”, Galeria Sztuki Socato, Wrocław, 2018 r., „Rezonanse Sztuki 6 KONFRONTACJE”, Narodowe Forum Muzyki, Wrocław, 2017 r., „VIII Park sztuki”, Galeria Sztuki Sonato, Wrocław, 2017 r., „DROGA DONIKĄD/ROAD TO NOWHERE”, instalacja video + gest malarski, Galeria Entropia, Wrocław, 2015 r., „O obrazach, do których można wejść jak do lasu” w ramach Festiwalu Podwodny Wrocław, Browar Mieszczański, Wrocław, 2015 r., animacja w ramach VIII Festiwalu Puls Literatury w programie Animowane szumy, zlepy, ciągi, Dom Literatury, Łódź, 2014 r.

Od zawsze interesują mnie formy z natury, którą przedstawiam jako fragment, wycinki z pogranicza snu i jawy. Inne miejsca, nierealne przestrzenie są trochę jak ucieczka od tego świata, a jednocześnie przedwczesna tęsknota za nim, lęk przed odejściem.

Justyna Sirecka

Krystyna Szczepaniak

Studia ukończyła na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Jerzego Kałuckiego, natomiast z ilustracji książkowej u prof. Grzegorza Marszałka. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, projektowaniem graficznym, ilustracją książkową, grafiką warsztatową oraz fotografią. Współpracowała z czasopismami: „Czas kultury”, „Chip”, „Elsevier”. Była komisarzem Międzynarodowych Plenerów „Kogut - akwarela, pastel, drewno” w Oławie i Kliczkowie oraz była członkiem jury Konkursu Plastycznego we Wrocławiu. Ma za sobą liczne wystawy zbiorowe oraz kilka indywidualnych. Wielokrotnie uczestniczyła w konkursach. Jest laureatką II nagrody „Stabilo Tone” w Poznaniu, nagrody „Promocje’95” w Legnicy, III nagrody „Trangression” we Włoszech, nagrody „Cdn... malarstwo 2004” we Wrocławiu. 

Martyna Zaradkiewicz

Pochodzi z Elbląga. Studiowała w Instytucie Edukacji Artystycznej przy Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. W 2011 obroniła dyplom w pracowni rzeźby u prof. Macieja Zychowicza. W 2013 obroniła dyplom magisterski w pracowni arteterapii u prof. Wiesława Karolaka. Brała udział w wymianie studenckiej w Danii na kierunku Animation as a learning tool. W 2015 roku założyła Galerię Sztuki TĘTNO we Wrocławiu wraz z Anną Gałuszka i Moniką Muszyńską.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%