› zapowiedzi
14:23 / 27.12.2012

Wystawa retrospektywna Gizeli Pierzyńskiej-Bossak - od 10 stycznia nowa wystawa w Galerii El

Wystawa retrospektywna Gizeli Pierzyńskiej-Bossak - od 10 stycznia nowa wystawa w Galerii El

fot. fragment obrazu Gizeli Pierzyńskiej-Bossak

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę retrospektywną malarstwa Gizeli Pierzyńskiej-Bossak. Wernisaż wystawy odbędzie się 10 stycznia o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny.

Gizela Pierzyńska (1936-2011) absolwentka PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP) w pracowni malarstwa prof. S. Teisseyre'a i tkaniny artystycznej prof. J. Wnukowej. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wystawa jej prac była jedną z pierwszych, które odbyły się w Galerii EL w latach 60-tych. Tegoroczną wystawą retrospektywną kończymy oficjalne obchody jubileuszu pięćdziesięciolecia Centrum sztuki Galerii EL.

Jarosław Denisiuk, dyrektor CS Galerii EL:

Wśród artystów, którzy jako pierwsi wyciągnęli dłoń ku nowopowstałej inicjatywie społecznej, jaką była Galeria EL w 1961 roku znalazła się trójmiejska malarka Gizela Pierzyńska. Artystka była w pierwszej grupie twórców, którzy nie tylko podarowali swoje prace kolekcji Galerii EL, ale wsparła również swoją osobą powstanie Grupy EL w skład której weszli, m.in. Gerard Kwiatkowski, Janusz Hankowski, Jan Góra, Bogusław Czerwiński. Grupa ta dwukrotnie wystawiała swoje prace w Galerii EL – w 1962 i 1963 roku. Również w ramach I Parady Sztuki Współczesnej prace grupy znalazły się w kontekście czołowych nazwisk polskiej awangardy tamtego okresu.

I Parada Sztuki Współczesnej, która z inicjatywy Mariana Bogusza połączyła potencjał czterech wystaw ogólnopolskich: Konfrontacji 63', Argumentów 63', Pleneru Koszalińskiego, oraz właśnie środowiskowej wystawy Grupy EL zapowiadała sojusz elbląskiej galerii z grupą najbardziej radykalnych awangardzistów tamtego czasu. Po 50. latach od tamtych wydarzeń, wiemy, że owocem tego sojuszu była idea Biennale Form Przestrzennych.
Powrót Gizeli Pierzyńskiej w ramach indywidualnej wystawy w maju 1993 roku ukazywał artystkę konsekwentnie podążającej swoją własną drogą artystyczną, realizującą swój, poparty znakomitym warsztatem projekt malarski.
Po 10 latach od tamtej wystawy, a także w pięćdziesiąt lat po wydarzeniach, które miały wpływ na rozwój i rolę Galerii EL pragniemy przypomnieć w wystawie retrospektywnej postać tej zasłużonej dla Elbląga i naszej galerii artystki.

 

Wystawa czynna do 10 lutego 2013 r.

(źródło: Galeria El)

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%