Wystawa Zygmunta Prończyka "Remanent"
fot. nadesłane
Warto od czasu do czasu przeprowadzić rzetelny remanent, a zwłaszcza gdy rzecz dotyczy twórczości artystycznej w różnych jej dziedzinach. „Remanent” to tytuł wystawy malarstwa i projektów scenografii Zygmunta Prończyka. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 13 maja 2017 r. o godz. 18.00 w Galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
Artysta uprawia malarstwo, akwarele i rysunek. Baśniowy charakter prac malarskich uzyskuje przez zastosowanie kontrastowych barw i laserunków. Stosuje technikę malowania plamami, co daje wrażenie abstrakcji. Tematów do swojej twórczości poszukuje w krajobrazie regionalnym. Inspiruje go żuławski krajobraz, pełen wierzb, traw i wodorostów. Elementy pejzażu przedstawia z perspektywy filozofii surrealizmu, nadając swoim pracom wymiar metafizyczny. Artysta świat nadrealny stawia w kontekście rozwoju cywilizacyjnego. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie. Jest autorem wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem ekspozycji zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Australii, Norwegii, Szwecji, Łotwie, Litwie i Francji.
Zygmunt Prończyk ukończył Wydział Pedagogiczny Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Przez wiele lat był zawodowo związany z Teatrem Dramatycznym w Elblągu. Wykonał blisko 40 projektów scenografii, jest autorem kostiumów teatralnych oraz filmowych, m.in. do sztuk reżyserowanych przez Stanisława Tyma, np. „Rozmowy przy wycinaniu lasu” (1998) . Prowadził warsztaty z rysunku i malarstwa w Ośrodku Kultury w Młynarach. Artysta zilustrował książki ks. Wiesława Rodziewicza pt: „Coś o ... marzeniach człowieka i nie tylko” (2006) oraz „Jak drzewo na wietrze” (2010). Artysta uczestniczył w licznych plenerach plastycznych. Otrzymał honorową odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zasłużony dla Kultury Polskiej, a także Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Ziemi Elbląskiej. Wspiera społecznie działania Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu.
Wystawa dostępna do 14.06.2017 r. Wstęp wolny.