› sport
00:45 / 13.08.2019

Wywalczyli aż 6 medali na ważnych zawodach! Bardzo potrzebna druga motorówka... (+ zdjęcia)

Wywalczyli aż 6 medali na ważnych zawodach! Bardzo potrzebna druga motorówka... (+ zdjęcia)

fot. Marcin Mongiałło

Aż 6 medali, w tym 4 złote, przywieźli kajakarze Olimpii Elbląg z z Mistrzostw Polski Juniorów oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Kajakarstwie, ltóre odbyły się w dniach 8 – 11 sierpnia na torze Brdyujście w Bydgoszczy. Za sukcesem stoją lata wytężonej pracy i przygotowań po okiem trenerów Wojciecha Załuskiego i Agnieszki Banaś. Rewelacyjnym wynikom sprzyja też z pewnością doskonała atmosfera, która panuje w klubie oraz zaangażowanie rodziców.  

Elblążanie po raz kolejny potwierdzili, że należą do czołówki kajakarskiej w Polsce. W punktacji drużynowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży znaleźliśmy się na wysokim, 10. miejscu (29 punktów) na 51 sklasyfikowanych drużyn, natomiast w klasyfikacji Mistrzostw Polski Juniorów kajakarze Olimpii Elbląg zajęli 15. lokatę (na 43 zespoły), zdobywając 40 punktów. W klasyfikacji klubowej OOM pierwsze miejsce zajął CWZS "Zawisza" SK Bydgoszcz (138 pkt.), a w klasyfikacji drużynowej MPJ zwyciężył KS AZS-AWF Poznań (278 pkt.).

Pełne wyniki

Kilku naszych zawodników (Przemysław Rojek, Paweł Krause, Igor Komorowski i Gabriel Gładykowski) wywalczyło prawo do startu w Turnieju Nadziei Olimpijskich w kajakarstwie, który rozpocznie się 13 września bieżącego roku Bratysławie. Dalekosiężnym celem jest start w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 i powalczenie o najcenniejsze medale. 

Zawodnicy mają teraz bardzo krótką przerwę i szykują się do Bratysławy

– wyjasniła Agnieszka Banaś, trenerka elbląskich kajakarzy.

Wyniki kajakarzy ZKS Olimpii Elbląg

XXV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Letnich „Lubuskie 2019” 

  • Złoty medal w konkurencji K-4 1000 m – Igor Komorowski, Gabriel Gładykowski, Paweł Krauze, Adam Stefański
  • Złoty medal w konkurencji K-2 1000 m – Igor Komorowski, Gabriel Gładykowski
  • Brązowy medal w konkurencji K-1 1000 m – Paweł Krause

Mistrzostwa Polski Juniorów w Kajakarstwie 2019

  • złoty medal w konkurencji K-1 1000 m – Przemysław Rojek
  • złoty medal w konkurencji K-1 5000 m – Przemysław Rojek
  • brązowy medal w konkurencji K-1 500 m – Przemysław Rojek

Kaper Alekasandrowicz (2002 rocznik) odpadł w w wyścigu półfinałowym na dystansie 5000 m. Ostatecznie zajął 28. miejsce. Klara Bielawska (2004 rocznik) zajęła 6. miejsce w konkurencji C-1 na dystansie 3000 m (kanadyjki). W wyścigu na 500 m (C-1 500 m) odpadła w półfinale.  

Dużym problemem jest brak drugiej motorówki, która znacznie usprawniłaby treningi i dałaby możliwości dużo efektywniejszej pracy.

Największa potrzebą w klubie jest teraz druga motorówka. Bardzo duży nacisk stawiamy na to, żeby nie dopuścić, aby zawodnicy pozostali bez opieki trenerskiej zarówno w juniorach, jak i seniorach, a mamy 2-3 jednostki treningowe dziennie. To wiąże się z tym, że trener ma możliwość powiedzieć, kiedy równo "kopnąć", podnieść wiosło, przypilnować oddech, tętno – tak, żeby zawodnicy odpowiednio wykonali cały trening; zadbać o poziom sportowy zawodników, a dochodzą coraz to nowe dzieci, którym też trzeba poświęcać czas i których nie można puścić samych. W związku z tym, że zawodnicy pływają na różnym poziomie, na różnych osadach, to w przypadku, gdy wypłynie tylko jedna motorówka nie jesteśmy w stanie zrobić z drugą grupą – młodzików, dzieci – jednostki treningowej

– poinformowała nas Agnieszka Banaś.   

Zainteresowanie elbląskimi kajakami rośnie. Jest wielu zawodników którym trzeba poświecić czas i zapewnić bezpieczeństwo. Podzieleni są na dwie grupy, które jednocześnie powinny realizować program treningowy. Jest to niemożliwe, ze względu na to, że posiadamy tylko jedną motorówkę. Potrzeba nam jeszcze jednej, a to koszt rzędu 30 tys. zł. Klubu w obecnej chwili na to nie stać. W związku z tym prosimy miasto i wszelkich sponsorów o wsparcie

– apeluje Wojciech Załuski, terener elbląskich kajakarzy. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Dwa medale Przemysława Rojka na prestiżowych, międzynarodowych zawodach

15.09.2019

To wielki sukces Przemysława Rojka i trenerów sekcji kajakowej ZKS Olimpii Elbląg – Wojciecha Załuskiego i Agnieszki Banaś. Wieloletnia praca owocuje...

Zdjęcia ilość zdjęć 6