Wyższe opłaty w bankach nieuzasadnione. Będzie komisja finansów
Minister finansów Paweł Szałamacha podkreślił w środę, że nie ma podstaw do podnoszenia opłat przez banki, dlatego zwołanie posiedzenia sejmowej komisji finansów w tej sprawie jest zasadne.
Minister finansów Paweł Szałamacha był pytany w środę przed posiedzeniem Sejmu przez dziennikarzy o potrzebę zwołania komisji finansów. "Oczywiście, że komisja ma sens, bo banki podwyższają opłaty i nie mają podstaw do tego" - powiedział.
We wtorek PKO BP ogłosił zmianę taryf i opłat. Po tej decyzji przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Andrzej Jaworski zapowiedział, że zaprosi m.in. prezesa PKO BP na posiedzenie komisji.
Pod koniec października zeszłego roku Szałamacha, jeszcze przed objęciem funkcji w MF, mówił w TVN BiŚ, że przerzuceniu kosztów podatku bankowego na klientów może zapobiec państwowy bank PKO BP. "Wyobrażam sobie sytuację, w której prezes banku PKO BP, który jest kontrolowany przez Skarb Państwa, złoży oświadczenie publiczne, w którym zaprasza klientelę konkurencji, w przypadku gdy tamte banki próbowałyby podwyższyć swoje opłaty. Wówczas działając w takiej logice, stracą biznes. Po to Skarb Państwa ma narzędzia jakim są jego aktywa, aby osiągać rozsądne cele gospodarcze" - mówił.
Jacek Obłękowski, wiceprezes PKO BP odpowiedzialny za obszar Bankowości Detalicznej zapewnił, że "obecne zmiany w strukturze opłat nie będą prowadzić do wzrostu kosztów dla klientów w przypadku aktywnego korzystania z nowoczesnych usług oferowanych przez PKO Bank Polski". Podkreślił przy tym, że "wprowadzane jak co roku zmiany nie są w żaden sposób związane z podatkiem bankowym".
W komunikacie PKO BP opublikowanym na stronie internetowej poinformowano, że uchwała dotycząca wprowadzenia nowych opłat została podjęta jeszcze w grudniu 2015 roku. Bank zaznaczył też, że nie planuje wprowadzania kolejnych zmian w "Taryfie Prowizji i Opłat" w bieżącym roku.
Źródło: Kurier PAP - www.kurier.pap.pl