XBox + Play Station + laptop. Kiedy równa się uzależnieniu?
fot. naszemiasto.pl
Zaburzenia rozwoju psychicznego, brak umiejętności przekazywania emocji, nerwica, schizofrenia – brzmi strasznie? To tylko niektóre z następstw wynikających z uzależnienia od gier komputerowych i internetu. Jeśli twoje dziecko spędza ponad 5 godzin dziennie przed komputerem, coraz trudniej jest ci z nim nawiązać kontakt, przeczytaj ten tekst.
Uzależnienie od Internetu
Czy komputer może wpłynąć na ograniczenie naszych możliwości koncentracji? Okazuje się, że tak. Jak podaje Forbes: Nastolatki, których nie można oderwać od komputera mają zmniejszoną objętość niektórych obszarów mózgu oraz zmiany w istocie białej, tworzonej przez wypustki nerwowe. Uzależnienie od Internetu zaburza komunikację między synapsami, czyli utrudnia przekazywanie sygnałów między poszczególnymi komórkami mózgu. My spytaliśmy o przyczynę uzależnień jedną z elbląskich psychologów, Małgorzatę Szydłowską.
- Gry komputerowe i korzystanie z internetu nie wpływa na agresywne zachowania. Nie granie, lecz inne czynniki są przyczyną takich zachowań. Należą do nich uwarunkowania psychiczne, społeczne i biologiczne. Uzależnienie od gier czy internetu ma takie same negatywne skutki jak każde uzależnienie czynnościowe (nie jest to uzależnienie od substancji będące na poziomie fizjologicznym), będące na poziomie psychicznym. W tej samej grupie uzależnień jest na przykład uzależnienie od hazardu. Są to uzależnienia bardziej behawioralne. Uzależnienia od alkoholu czy substancji psychoaktywnych skutkują bardziej zdrowotnymi problemami, a czynnościowe w zachowaniu, tj. problemy z oderwaniem się od danej czynności, zaniedbywanie innych spraw, znajomych i rodziny. Dzieci uzależnione od gier rezygnują ze spotkań z kolegami, zabaw w realnym życiu, jazdy na rowerze, czy zwyczajnym spacerze. Granie skutecznie, ale pozornie zaspokaja wiele potrzeb dzieci. Im dłużej trwa wycofanie dziecka z rzeczywistości, tym proces „powrotu” jest bardziej skomplikowany.
Kiedy należy zainterweniować
Uzależnienie od gier komputerowych zaczyna się już w wieku przedszkolnym. Rodzice coraz częściej kupują dzieciom komputery z myślą o tym, że będzie to doskonała rozrywka zapewniająca rozwój osobisty. Te w niedługim czasie zaczynają tracić kontakt z rzeczywistością.
- Kiedy zauważyłam, że moje dziecko coraz częściej wybiera komputer zamiast realnych kontaktów z rówieśnikami zaczęłam się o nie martwić. Postanowiłam organizować synowi czas – przede wszystkim aktywność fizyczna, odwiedziny rodziny i znajomych. Stopniowo zauważyłam, że przynosi to pozytywny efekt. Z czasem mój syn zaczął chętniej spotykać się z kolegami na boisku sportowym, niż na wirtualnych meczach – opowiada Monika Gilgenast, mama 6-letniego Maćka.
Gdzie można leczyć uzależnienia dzieci i młodzieży w Elblągu?
"Odnowa". Przychodna Psychoterapii Uzależnień, ul. Powstańców Warszawskich 6;
"Pozytywnie". Ośrodek Psychoedukajci Coachingu i Wsparcia Psychologicznego, ul. Królewiecka 157;
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Elblągu, ul. Kosynierów Gdyńskich 30;
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny KARAN Dom Zacheusza, ul. Królewiecka 197.