› relacje
06:40 / 26.11.2018

XVIII Galę Fundacji Elbląg uświetniły recitale Ryszarda Rynkowskiego i Pauliny Hebel (+ zdjęcia)

XVIII Galę Fundacji Elbląg uświetniły recitale Ryszarda Rynkowskiego i Pauliny Hebel (+ zdjęcia)

fot. Marcin Mongiałło

25 listopada w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu odbyła się XVIII Gala Fundacji Elbląg, w czasie której rozstrzygnięto konkurs o tytuł filantropa Roku 2017 oraz XV edycję Konkursu Literackiego, w ramach którego wybrano laureatów konkursu na Książkę Roku oraz Rękopis Roku. Galę uświetnił występ wirtuoza gitary Damiana Bojanowskiego oraz recitale Ryszarda Rynkowskiego i Pauliny Hebel.

Wśród publiczności znaleźli się przedstawiciele władz miejskich (w tym prezydent Elbląga Witold Wróblewski), wojewódzkich (marszałek Gustaw Marek Brzezin), jak również Honorowi Obywatele Miasta Elbląga: Ryszard Tomczyk, Helena Pilejczyk oraz Ryszard Rynkowski.

Prezes Fundacji Elbląg Krzysztof Grablewski krótko podsumował jej działalność w minionym roku, zauważając, że jeszcze nigdy w historii nie była ona tak aktywna na różnych polach. Świadczą o tym liczby. Fundacja objęła w minionym roku wsparciem 180 osób w ramach realizacji projektów finansowanych ze środków UE, które były skierowane do rodzin i osób niepełnosprawnych, bezrobonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zorganizowała 18 staży oraz 74 szkoleń zawodowych. Znalazla zatrudnienie dla ponad 23 osób, jak również zorganizowała ponad 18 warsztatów (trening interpersonalny, edukacja, doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy, ekonomia społeczna).   

Podczas gali wręczono tytuł Filantropa Roku, który otrzymał Jarosław Matz, właściciel Zakładu Szklarskiego Miś za wieloletnią pomoc (od 2004 r.) w zakresie wsparcia placówek opiekuńczych, edukacyjnych, również pomoc finansową, rzeczową na rzecz wielu instytucji (znacząca pomoc organizacyjna w zakresie wsparcia sportu młodzieżowego).

Wyróżniono Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o. (przeprowadzenie wielu akcji charytatywnych na rzecz potrzebujących; w 2017 r. była to działalność przekazania darowizn w postaci produktów dostępnych w sprzedaży w drogeriach Rossmann na rzecz wybranych podmiotów, w tym o znaczącej wartości na rzecz elbląskiego hospicjum) oraz Romana Badysiaka, reprezentującego firmę Kawiarnia u Aktorów (za wieloletnią, trwającą od 2005 roku, pomoc w organizacji młodzieżowych imprez sportowych). 

O wyborze Filantropa Roku oraz wyróżnionych osób i podmiotów zadecydowała kapituła konkursu, złożona z członków Rady oraz Zarządu Fundacji Elbląg. W jej skoład weszli: Krystyna Miezio (przewodnicząca), Rozalia Grynis, Maria Kosecka, Arkadiusz Jachimowicz, Stanisław Puchalski oraz Krzystzof Grablewski. 

Podczas gali oficjalnie ogłoszono laureatów XV edycji konkursu na Książkę Roku oraz Rękopis Roku. Spośród nadesłanych 11 zgłoszeń kapituła postanowiła przyznać dwie równorzędne nagrody za Książkę Roku oraz nagrodę i wyróżnienie za Rękopis Roku (w tej kategorii do konkursu złożono 6 propozycji). W obu kategoriach nagrodzono twórców poezji.   

Książką Roku uhonorowano tomiki wierszy: „Femoglobina” Bogumiły Salmonowicz i „Czarosiejka” Wiktora Mazurkiewicza.

Bogumiła Salmonowcz podziękowała Elbląskiemu Alternatywnemu Klubowi Literackiemu.

Dzięki nim narodziłam się na nowo i dzięki nim piszę. Dziękuję Bardzo jury, które w taki sposób rozstrzygnęła na moją korzyść. Jestem tym bardzo wzruszona

– powiedziała odbierając nagrodę. 

--------------

Wiersz „Wypalenie” z tomiku poetyckiego „Femoglobina” Bogumiły Salmonowicz

kochasz ten stan. dumkę pod płaszczem strychu 
w zadymie sam na sam, z daleka od zbawczych rad. 
czego szukasz w tym romantycznym zamgleniu. 
raju, który nie wiadomo gdzie

zaczyna się i kończy. na twojej planecie 
rozum to uwalnia się, to puchnie, kłania nisko 
beznamiętnym hasłom designerów od biznesów, 
które są tylko po to by mieć, a nie - być. obok

starodawny atrybut. przypomina maselnicę z tłuczkiem 
do ubijania przejawów własnej wartości. w słoju 
pod ręką kwitnie smród. marynujesz go wyrzutami 
sumienia. nie zapominasz zaprawić octem. a przecież

jesteś dla kogoś solą ziemi. musisz to wiedzieć.
zakazu dla pozytywnych myśli nie da się pogodzić 
z chęcią posiadania wpływu. z jakiegoś powodu 
uparcie delegujesz pole walki na zewnątrz.

---------------

Rękopisem Roku uhonorowano zbiór wierszy „Przed i po” Radosława Zawadzkiego. Nagrodę odebrał w imieniu syna ojciec. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Krzysztof Martwicki – za zbiór poezji pod tytułem „Na zeszyt”.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 39