› bieżące
13:00 / 15.01.2015

Z kamerą wśród... ulic. Miejski monitoring i bezpieczeństwo

Z kamerą wśród... ulic. Miejski monitoring i bezpieczeństwo

fot. CBS Fan/flickr.com

To, czego nie zauważy policjant czy strażnik miejski, kamera zauważy i w dodatku zarejestruje każde wykroczenie lub zdarzenie, noszące znamiona przestępstwa. Nagranie z monitoringu przydaje się również strażakom, którzy dzięki temu wiedzą np. gdzie ogień się skumulował i przez to jakie działania będą w danej sytuacji najodpowiedniejsze.

Już pod koniec ubiegłego roku pojawiały się sygnały, że monitoring miejski w Elblągu bedzie rozbudowywany. Jest to niezwykle istotne, bo - jak przyznaje Jakub Sawicki z Zespołu Prasowego KMP w Elblągu: - Miejski system monitoringu jest bardzo ważnym narzedziem w pracy policjantów. Dzięki niemu funkcjonariusze mogą szybko zlokalizować miejsce popełnienia przestępstwa czy wykroczenia oraz zaplanować dalsze czynności, zmierzające do rozwiązania zaistniałego problemu.

Rzecznik prezydenta Elbląga, Joanna Urbaniak tak odniosła się do tematu prac nad modernizacją monitoringu miejskiego:

Budżet nie jest jeszcze uchwalony więc nie jest znana konkretna kwota, przeznaczona na usprawnienie miejskiego monitoringu. Zwykle co roku w projekcie budżetu uwzględniane są środki na rozbudowę i unowocześnienie miejskiego monitoringu, w tym na wymianę kamer analogowych na cyfrowe, które gwarantują lepszą jakość obrazu. Na ten rok nie ma jezcze przewidzianych konkretnych lokalizacji, w których możnaby umieścić nowe kamery. Ewentualny montaż kamer bedzie możliwy dopiero po wskazaniu najbardziej newralgicznych miejsc, w których monitoring jest niezbędny. Stosownych ustaleń będzie można dokonać po rozmowach m. in. z policją i strażą miejską. 

Obecnie centrala miejskiego monitoringu znajduje się w Komendzie Policji przy ul. Królewieckiej, jednak jak podkreśla rzecznik prezydenta miasta, Joanna Urbaniak:

Cały czas przygotowywane jest Miejskie Centrum Monitoringu, którego siedziba mieścić się będzie przy ul. Elizy Orzeszkowej. To swoiste centrum dowodzenia, w którym odczytywane będą obrazy ze wszystkich kamer, zainstalowanych na terenie miasta tak, aby możliwie najszybciej zareagować na występujące zagrożenia.

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%