› dzieci i rodzina
13:42 / 28.08.2012

Z początkiem września ruszy policyjna akcja "Bezpieczna droga do szkoły"

Z początkiem września ruszy policyjna akcja

fot. www.elblag.policja.gov.pl

1 września to początek policyjnej akcji: „Bezpieczna droga do szkoły”, podczas której policjanci baczniejszym okiem będą przyglądać się kierowcom poruszających się w obrębie elbląskich szkół.

Jak co roku będzie ona realizowana przez policjantów dzielnicowych oraz funkcjonariuszy ruchu drogowego. Policjanci dzielnicowi wspomagani przez prewencję będą pełnić dyżury w obrębie szkół podstawowych ze szczególnym uwzględnieniem przejść dla pieszych znajdujących się przy szkołach. Dodatkowo policjanci ruchu drogowego będą mierzyli prędkość samochodów, które przejeżdżają w obrębie szkół. Tam  zazwyczaj są wprowadzone ograniczenia prędkości do 40 km/h. Złamanie tego zakazu pociągnie za sobą konsekwencje mandatowe.
 
O tym jak bezpiecznie korzystać z drogi, dzieci i młodzież będzie mogła dowiedzieć się podczas spotkań z policjantami ruchu drogowego, które prowadzone będą przez cały rok szkolny w ramach działań profilaktycznych. Równolegle z drogówką w akcje włączają się dzielnicowi i policjanci prewencji kryminalnej, którzy już od pierwszych dni września będą spotykać się z dyrektorami placówek. Funkcjonariusze będą kontrolować puby i sklepy w pobliżu szkół pod kątem sprzedaży alkoholu nieletnim. Będą także obecni w okolicach szkół podczas długich przerw, aby zapobiegać wagarom i demoralizacji. Policjanci przez cały rok będą również edukować młodzież i rodziców o odpowiedzialności prawnej nieletnich, jak również zapobiegać zjawisku tzw. fali.
 
Ponadto policjanci będą przeprowadzać kontrole pojazdów przewożących dzieci i młodzież do szkół (stan trzeźwości kierującego i opiekunów dzieci, stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie pojazdu). Szczególnie w pierwszych dniach roku szkolnego o bezpieczeństwo swoich dzieci powinni zatroszczyć się przede wszystkim rodzice, upominając swoje pociechy by zachowały ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię.
3
0
oceń tekst 3 głosów 100%