› bieżące
09:12 / 07.07.2021

Z pomocy jakich lekarzy korzystamy najczęściej?

Z pomocy jakich lekarzy korzystamy najczęściej?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu musiał skorzystać z pomocy lekarza. Na szczęście zazwyczaj wizyty lekarskie ograniczone się do kontaktu z lekarzem rodzinnym, który, po stwierdzeniu choroby, wystawia nam zwolnienie lekarskie, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń, takich jak konieczność leżenia w łóżku. Czasem niestety, ze względu na rodzaj schorzenia, musimy odwiedzić wydział lekarski i skorzystać z pomocy lekarza o określonej specjalizacji, przyjmującego w przychodni lub wybranej placówce, na przykład szpitalu klinicznym dzieciątka Jezus. Jaki lekarz odwiedzany jest najczęściej i na czym polegają jego obowiązki?

Lekarz dermatolog – czym się zajmuje?

 Dermatolog specjalizuje się w dziedzinie medycyny, zajmującej się chorobami skóry oraz jej funkcjonowaniem. Specjalista dermatolog nie tylko przeprowadza badania skóry, ale także określa przyczyny zauważonych nieprawidłowości. Zmiany takie niekoniecznie świadczą o nieprawidłowym funkcjonowaniu skóry, ale mogą być objawem chorób wewnętrznych, takich jak nowotwór, alergia czy zmiany hormonalne. Konsultacje z lekarzem maj na celu ustalenie, czy wystarczy tylko przepisać receptę na odpowiedni lek, by niepokojące objawy zniknęły, czy zachodzi konieczność dalszego, bardziej skomplikowanego leczenia.

Lekarz rodzinny – pomoc w każdej chwili

Lekarz rodziny to pierwsza osoba, do której udajemy się z wizytą w razie pojawienia się problemów ze zdrowiem. Lekarz z Elbląga powinien mieć stopień specjalizacji, pozwalający na badanie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Planując rozmowę z lekarzem powinniśmy ustalić termin wizyty, chyba że nastąpiło znaczne pogorszenie stanu zdrowia. Lekarz rodzinny często mylony jest z lekarzem pierwszego kontaktu – internistą. Doktor internista zajmuje się leczeniem pacjentów, którzy uskarżają się na kłopoty z narządami wewnętrznymi. Jest to bardzo szeroka specjalizacja, dlatego właśnie pacjenci często zaczynają swoje leczenie od wizyty u internisty. Lekarz pierwszego kontaktu natomiast to nie specjalizacja – niezbędne kwalifikacje do zajęcia tego stanowiska ma pediatra lub lekarz bez specjalizacji, ale posiadający uprawnienia do POZ.

Lekarz w zakresie chirurgii ogólnej

Do obowiązków lekarza chirurga nalezą nie tylko zabiegi ratujące życie, ale również takie, które można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym czy ogólnym. Cecha, jaką posiada chirurg jest pełen profesjonalizm, wymagany od lekarzy, którzy ingerują we wnętrze pacjenta. Niekiedy pomoc chirurga ogranicza się jedynie do oczyszczenia i zaszycia rany, a lekarz przekazuje szczegółowe informacje, pozwalające na szybsze gojenie się rany oraz uniknięcie zakażenia. Oprócz skierowania w razie potrzeby na operację, lekarz chirurg zajmuje się także odmrożeniami, oparzeniami, zakażeniami lub owrzodzeniami. Do jego obowiązków należy również wykonywanie zabiegów endoskopowych oraz inwazyjne leczenie nowotworów.

Lekarz chorób zakaźnych i jego obowiązki

Doktor chorób zakaźnych posiada specjalizację w leczeniu wszelkich chorób i infekcji, wywołanych przez bakterie, wirusy czy grzyby, czyli wszelkie drobnoustroje, mające negatywny wpływ na nasz organizm. Profilaktyczna wizyta u tego lekarza i przeprowadzenie konsultacji jest konieczne zwłaszcza w sytuacji, gdy niedawno przebywaliśmy w krajach, w których występują ogniska epidemiczne. Choroby zakaźne mogą się rozprzestrzeniać nie tylko poprzez fizyczny kontakt z druga osobą, ale również drogą kropelkową czy poprzez owady, których pełno dookoła, zwłaszcza latem. Po wizycie u lekarza otrzymamy e receptę na odpowiedni lek, który pomoże w leczeniu choroby, przywracając nam zdrowie.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%