› bieżące
08:00 / 02.03.2014

Za obrażanie policjantów można ponieść surowe konsekwencje

Za obrażanie policjantów można ponieść surowe konsekwencje

Funkcjonariusze policji coraz częściej zmagają się z naruszaniem nietykalności cielesnej, a także ze zniewagą. Oba te wykroczenia są karalne i są odnotowywane dość często w Elblągu. Zdarzają się mniej więcej raz na dwa tygodnie. Najczęściej, osoby które dopuszczają się tych czynów są pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Zniewaga funkcjonariusza Policji na podstawie kodeksu karnego Art. 226. § 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Również poważnym wykroczeniem jest naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza. W tym przypadku na podstawie Kodeksu Karnego art. 222 § 1. Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast, jeżeli to funkcjonariusz zachowa się nie właściwie to sprawę normalizuje tutaj art. 222 § 2. Jeżeli czyn określony w § 1 wywołało niewłaściwe zachowanie się funkcjonariusza lub osoby do pomocy mu przybranej, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Oba te wykroczenia są odnotowywane dość często w Elblągu. Zdarzają się mniej więcej raz na dwa tygodnie. Najczęściej, osoby które dopuszczają się tych czynów są pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Bardzo często do takich sytuacji dochodzi również podczas interwencji policji w przypadkach awantur domowych.

Dlaczego funkcjonariusze są obrażani? Często powodem dopuszczenia się takiego czynu jest wynik np. spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Funkcjonariusze wypełniając swoją pracę, chcą ukarać osobę mandatem karnym, na co dana osoba się nie zgadza i obraża policjanta.

4
5
oceń tekst 9 głosów 44%