› inwestycje miejskie
15:15 / 21.03.2017

Za pieniądze unijne Szpital Miejski przejdzie ogromne zmiany warte 40 milionów złotych

Za pieniądze unijne Szpital Miejski przejdzie ogromne zmiany warte 40 milionów złotych

fot. Maciej Markowski

Elbląski Magistrat zamierza pozyskać z Unii Europejskiej niemalże 50 milionów złotych na różne inwestycje, m.in. budowę wiaduktu leżącego nad linią kolejową w ciągu ulicy Lotniczej i Skrzydlatej oraz prowadzących do niego dróg dojazdowych, doposażenie Centrum Rehabilitacji w specjalistyczny sprzęt medyczny czy kultywowanie tradycji oraz obyczajów w ramach Święta Chleba. Żadna z nich nie pochłonie jednak takich środków, jakie zostaną przeznaczone na zadanie pn. "Podniesienie jakości i kompleksowości leczenia poprzez konsolidację usług zdrowotnych w zakresie lecznictwa zachowawczego i zabiegowego w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu". Warty 39,5 miliona zł projekt zakłada dofinansowanie w wysokości ponad 33,5 mln z RPO Warmia i Mazury 2014-2020.

1 grudnia 2016 roku Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Elblągu został połączony z Elbląskim Szpitalem Specjalistycznym z Przychodnią. Połączona jednostka nosi odtąd nazwę Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu, a jej siedziba znajduje się przy ul. Komeńskiego 35. Dyrektorem został mianowany Mirosław Gorbaczewski. Podjęto decyzję, że Miasto spłaci pożyczkę, która pokryje długi szpitala, a sama placówka przejdzie kapitalny remont, na który środki pozyskane zostaną w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (bis).

Wniosek został już wypełniony, ale jak wyjaśniał Mirosław Gorbaczewski, trzeba było przejść długą drogę weryfikacyjną, zanim mógł on zostać złożony. Został on oceniony bardzo wysoko, co zwiększa szanse na uzyskanie niezbędnych pieniędzy.

- Zanim ten wniosek złożyliśmy, musieliśmy uzyskać opinię tzw. IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia - przyp. red.). Jest potrzebny, aby podjąć jakiekolwiek inwestycje w służbie zdrowia. Nasz wniosek uzyskał ocenę pozytywną. Uzyskaliśmy 22 603 punkty. To bardzo wysoka ocena, albowiem już od 6 tys. wnioski uzyskują pozytywną ocenę wojewody. Dzięki połączeniu Szpital jest wyżej notowany w sieci szpitali i jest partnerem dla NFZ-u. Dlatego myślę, że nasza inwestycja ma dużo większe szanse na uzyskanie tych środków, którą mamy nadzieję, jeszcze w tym roku rozpoczniemy.

Ogromna część pozyskanych funduszy zostanie przeznaczona m.in. na rozbudowę bloku operacyjnego oraz dostosowanie 10 oddziałów szpitala. Inwestycja nie obejmie oddziału psychiatrycznego, ponieważ na ten projekt szpital będzie chciał złożyć osobny wniosek.

- Wniosek obejmuje dwa główne zadania - mówił dyrektor Gorbaczewski. - Przygotowanie bloku operacyjnego dla wszystkich oddziałów zabiegowych w naszym szpitalu, ponieważ wykonaliśmy w zeszłym roku ponad 6 200 operacji, więc jest to niezbędna inwestycja, żebyśmy mogli w normalnych warunkach wykonywać różne zabiegi. Druga sprawa to dostosowanie do normalnego funkcjonowania oddziałów naszego szpitala. W pierwszym etapie planujemy wyremontować 10 oddziałów szpitalnych. Inwestycja nie obejmuje w tej chwili modernizacji oddziału psychiatrycznego, ponieważ wniosek będzie ogłoszony w terminie późniejszym.

Dyrektor Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II zapowiedział również, że żaden oddział w czasie trwania inwestycji nie zostanie zamknięty, a plan został przygotowany tak, żeby placówka funkcjonowała bez zastrzeżeń.

- Całkowita powierzchnia użytkowa wyremontowanych przez nas pomieszczeń - dostosowanych w ramach tej inwestycji - to 13 707 m2, a powierzchnia użytkowa to 9 755 m2. Kubatura wyremontowanych oddziałów to 58 863 m2. Blok jest dla nas sprawą najistotniejszą i przyszła powierzchnia tego przedsięwzięcia to 2 267 m2 i będzie się on składał z pięciu sal operacyjnych i będzie połączony z centralną sterylizatornią. Dodatkowo w ramach tej inwestycji będziemy poprawiać jakość funkcjonowania takich oddziałów, jak chirurgii dziecięcej, ogólnej i onkologicznej, położniczo-ginekologiczny w pododdziałem neonatologicznym, otolaryngologiczny, pediatryczny - dla dzieci młodszych i starszych - chirurgii urazowo-ortopedyczny z pododdziałem chirurgii ręki, okulistyczny, rehabilitacyjny z pododdziałem rehabilitacji neurologicznej oraz rehabilitacji kardiologicznej. Wszystko jest przygotowane tak, żeby nie były zamykane żadne oddziały, żeby cały szpital funkcjonował tak, jak powinien, dlatego cały projekt przewidziany jest do końca 2020 roku - zakończył dyrektor szpitala.

Okres realizacji projektu: listopad 2017 – grudzień 2020

Wartość ogółem: 39.470.519,12 zł

Wnioskowane dofinansowanie: 33.549.941,25 zł

Oś priorytetowa 9: Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych, Działanie 9.1 Infrastruktura ochrony zdrowia, Poddziałanie 9.1.2 Infrastruktura ochrony zdrowia w miejskim obszarze funkcjonalnym Elbląga.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%