Za rok w polskich sklepach pojawi się medyczna marihuana. Ile będzie kosztować?
W ubiegły czwartek (29 czerwca) Senat przyjął ustawę legalizującą medyczną marihuanę. Prace nad nią trwały półtora roku. Przepisy zakładają, że każdy lekarz w Polsce, za wyjątkiem weterynarzy, będzie mógł wystawić receptę na lek z marihuany przygotowany przez farmaceutę.
Jak informuje portal RynekZdrowia.pl:
W połowie przyszłego roku polscy pacjenci będą mogli nabyć nabyć leki z konopii. Niestety nie będą one podlegać refundacji, dlatego za gram medycznej marihuany zapłacą 50-60 zł.
Koszt miesięcznej terapii jest szacunkowo wyceniany na 1,5 - 2 tys. zł.
Jak informuje portal:
Konopie w postaci suszu i ekstraktu do aptek będą mogły sprowadzać firmy farmaceutyczne mające na to urzędową zgodę. Pacjent będzie mógł wykupić w aptece lek w postaci suszu, kropli, czopków czy oleju z kilkudziesięcioprocentową zawartością THC. Stężenie określi lekarz.
Co może leczyć medyczna marihuana? Jakie jest jej zastosowanie?
Badania naukowe wykazały, że marihuana może pomagać w leczeniu poniższych chorób:
- choroba Alzheimera
- nowotwory
- chroniczny ból
- cukrzyca
- padaczka
- fibromialgia (bóle mięśni)
- zaburzenia pracy żołądka i jelit
- choroby zapalne
- HIV
- stwardnienie rozsiane
- zespół stresu pourazowego
- niemożność trzymania moczu
Nie jest to katalog zamknięty.
W jaki sposób medyczna marihuana może pomagać?
Odpowiedzialne są za to jej składniki, m.in. THC (tetrahydrocannabinol), będący organicznym związkiem chemicznym odpowiedzialnym za skutek uśmierzania bólu. Badania wykazują, że THC aktywuje ścieżki w centralnym układzie nerwowym, które blokują sygnały bólu wysyłane do mózgu. Pamiętać bowiem należy, że jednym z najbardziej powszechnych zastosowań marihuany jest łagodzenie bólu. To nie jedyne zastosowanie tego związku. Od lat 80-tych ubiegłego wieku THC jest dostępne w postaci tabletek do leczenia nudności i wymiotów u chorych na raka. Ponadto badania potwierdzają, że doustne dawki THC mogą pomóc łagodzić objawy zespołu stresu pourazowego, w tym te związane z retrospekcjami, niepokojem i koszmarami sennymi. Inne badania wskazują że THC może pomóc w leczeniu choroby Parkinsona, m.in. poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i zmneijszenie degradacji mózgu u chorych.
Neurolog dr Michele Ross uważa, że codzienne używanie oleju z konopi może spowolnic proces starzenia sie organizmu.
To pomaga chronić DNA przed uszkodzeniem, więc może faktycznie spowolnić proces starzenia. Myślę, że każdy powinien używać oleju z konopi, i wszyscy powinni wiedzieć o tym, że nie należy się bać.
- twierdzi.
Niezaprzeczalne fakty
Nowy raport opublikowany przez National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine opiera się na analizie badań naukowych opublikowanych od 1999 roku, które dotyczą wpływu na zdrowie marihuany i związków chemicznych w niej zawartych - począwszy od skutków terapeutycznych, a skończywszy na ryzyku powodowania niektórych chorób nowotworowych i zaburzeń zdrowia psychicznego. Komisja, która opublikowała raport przeanalizowała ponad 10 000 opracowań naukowych, aby ostatecznie opracować 100 wniosków. Potwierdzają one skuteczność medycznej marihuany. Wyniki niezaprzeczalnie wskazują na to, że marihuana jest skutecznym lekiem. Pomimo, że raport nie był jednoznaczny w odniesieniu do niektórych schorzeń, to okazało się, że marihuana jest skuteczna w leczeniu przewlekłego bólu u dorosłych, nudności i wymiotów spowodowanych chemioterapią oraz stwardnienia rozsianego.
Przykładowo u osób ze stwardnieniem rozsianym komisja uznała, że istnieją znaczące dowody na to, że krótkotrwałe stosowanie u dorosłych niektórych doustnych kanabinoidów - wytwarzanych przez człowieka, leków na bazie kannabinoidów, które są przyjmowane doustnie - poprawiło ich samopoczucie. Ponadto uznała, że w przypadku osób dorosłych z mdłościami i wymiotami wywołanymi chemioterapią istnieją ostateczne dowody na to, że niektóre doustne kanabinoidy są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu tych schorzeń.
Komisja doszła do wniosku, że brakuje danych na temat wpływu terapii opartej na pochodnych konopi indyjskich lub kannabinoidowych na ludzki system immunologiczny, a także są niewystarczające dane, aby wyciągnąć ogólne wnioski dotyczące wpływu dymu marihuany i cannabinoidów na zdolności immunologiczne. Nie ma wystarczających dowodów na poparcie lub obalenie statystycznego związku pomiędzy stosowaniem marihuany lub kannabinoidów a szkodliwym wpływem na stan immunologiczny u osób z HIV. Niemniej jednak, ograniczone dowody sugerują, że regularne narażenie na dym pochodnych konopi może mieć działanie przeciwzapalne.