Za tydzień referendum strajkowe w Biedronce
fot. archiwum elblag.net / Marcin Mogiałło
Referendum strajkowe w Biedronce rozpocznie się 15 stycznia i potrwa do 30 kwietnia. Tak ustaliła Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Jeronimo Martins Polska. Wsparcia udzielą regionalne struktury związku, także w Elblągu.
Związkowcy z „Solidarności” w sierpniu ubiegłego roku wysłali do Jeronimo Martins Polska dokumenty dotyczące wszczęcia sporu zbiorowego. Argumentowali, że wyczerpali wszystkie inne możliwości rozmów z pracodawcą. Fiaskiem zakończyły się negocjacje sporu zbiorowego, także te z mediatorem wyznaczonym przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej.
Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Jeronimo Martins Polska zdecydowała o przeprowadzeniu referendum strajkowego, od 15 stycznia do 30 kwietnia.
Wynika to z faktu, że jest 3 tys. sklepów, w których praca jest trzyzmianowa
- tłumaczy Piotr Adamczak, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Jeronimo Martins Polska. .
„Solidarność” nie zgadza się na zmiany wprowadzone przez szefów sieci handlowej Biedronka w regulaminie wynagradzania, regulaminie pracy, zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, w systemie premiowym.
Wynikły one z wprowadzenia w życie ustawy o zakazie handlu w niedzielę
- wyjaśnia Piotr Adamczak.
Wsparcia przy organizacji referendum strajkowego udzielą: Komisja Krajowa oraz regionalne struktury związku także w Elblągu. Jak poinformował nas Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” zapewnia, że udzieli pomocy prawnej, logistycznej i finansowej.
Oto postulaty związkowców:
1. poprawa warunków pracy
a) ograniczenie wielozadaniowości na stanowiskach pracy
b) zapewnienie stałej ochrony w placówkach handlowych w godzinach wieczornych również
w dni poprzedzające niedziele, święta i inne dni objęte ograniczeniem handlu na podstawie Ustawy
z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni do godziny zamknięcia sklepów w te dni
c) ograniczenie wysokich temperatur w pomieszczeniach pracy
2. wprowadzenie regulaminu wynagradzania uwzględniającego transparentne kryteria premiowania.
3. ustalenie zasad rozliczania delegacji
4. wprowadzenie regulaminu pracy uwzględniającego przedstawione przez nas stanowisko będące odpowiedzią na kierowane przez pracodawcę pisma.
Pracodawca uwzględniając zbieżności i rozbieżności w stanowiskach, powinien zaproponować taki kształt regulaminu pracy, który zabezpieczy zarówno prawa strony społecznej jak i własne potrzeby. Jednostronne wprowadzanie regulaminu i aneksów stoi w sprzeczności z zasadami dialogu zakładowego.
5. ograniczenie godzin otwarcia sklepów w dni poprzedzające dni wolne od handlu (zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta) oraz w niektóre inne dni tj. w piątki i soboty do godz. 21.00
6 zaniechanie ograniczenia działalności związków zawodowych tj. podpisanie porozumienia
o działalności związków zawodowych funkcjonujących u pracodawcy w celu zapewnienia możliwości spotkań z pracodawcą na zasadach inicjatyw podejmowanych przez każdą organizację, a nie tylko na wniosek pracodawcy
7 wyrównanie wynagrodzeń pracowników bez względu na lokalizację placówki handlowej