› bieżące
08:30 / 12.10.2016

Zabiegi przerywania ciąży. Jaka jest skala zjawiska w Elblągu?

Zabiegi przerywania ciąży. Jaka jest skala zjawiska w Elblągu?

W dobie nasilonej debaty publicznej na temat zaostrzenia przepisów aborcyjnych, licznych wieców, marszów, protestów oraz dyskusji, podczas której wypowiadają się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy zmian w prawie, powinniśmy dowiedzieć się jaka jest skala zjawiska, o którym dyskutujemy.

W świetle obowiązującej obecnie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. aborcji można dokonać w przypadkach, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce w 2015 roku wykonano 1044 zabiegi przerywania ciąży. Legalna aborcja będąca następstwem czynu zabronionego (gwałtu) została wykonana tylko w jednym przypadku, w województwie wielkopolskim.

Jak wynika ze szczegółowych danych resortu zdrowia dotyczących 1040 zabiegów, najwięcej z nich przeprowadzono na Mazowszu 306, z czego ze wskazań badań prenatalnych 299, a z powodu zagrożenia życia lub zdrowia matki 7.

W województwie śląskim przeprowadzono 157 zabiegów z uwagi na wady płodu i 4 ze względu na ochronę życia matki. Ogółem więcej niż 100 zabiegów wykonano także w województwach: łódzkim 111 i w Małopolsce 103.

Najmniej zabiegów przeprowadzono w województwie podkarpackim - jeden z powodu upośledzenia płodu. Z tej przyczyny w województwie lubelskim przeprowadzono trzy legalne aborcje oraz jedną ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia matki.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu w roku 2015 wykonano 4 zabiegi usunięcia ciąży. Wszystkie wynikające z ciężkiego upośledzenia płodu. W roku bieżącym nie wykonano żadnego. 

Na skutek licznych protestów nie udało się wprowadzić w życie ustawy całkowicie delegalizującej przerywanie ciąży. Przeciwko niej wystąpiło kilkaset tysięcy ludzi z całej Polski.

Nieudana próba wprowadzenia całkowitego zakazu przerywania ciąży zmusiła partię rządzącą do zmiany taktyki. Nowa strategia zakłada szeroko zakrojoną pomoc kobietom, które zdecydują się rodzić chore dzieci. Kolejnym krokiem ma być zastanowienie się nad ewentualnym ograniczeniem dostępu do legalnego przerywania ciąży.

Wśród propozycji PiS znalazły się m. in. specjalna ścieżka terapeutyczna dla rodzin z dziećmi z zespołem Downa, psycholog w szpitalu, programy wsparcia w prowadzeniu ciąży w sytuacji wad rozwojowych, ułatwienia w adopcji, wsparcie działalności hospicjów.

Powołany został specjalny, międzyresortowy zespół, który ma przygotować program o znamiennej nazwie „Za życiem”. W jego skład wchodzą wiceministrowie z resortów zdrowia, finansów, sprawiedliwości, infrastruktury, edukacji narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji. Szefem zespołu został wiceminister rodziny i pracy Krzysztof Michałkiewicz. Szczegóły rządowego programu mają być ogłoszone do końca tego miesiąca.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%