Zaburzenia erekcji – przyczyny i leczenie
Zaburzenia wzwodu dotyczą wielu mężczyzn, ale często są dla nich na tyle wstydliwe, że starają się je ukryć nawet przed partnerką. Jest to błąd. Im szybciej mężczyzna zacznie szukać profesjonalnej pomocy u specjalisty, tym szybciej jego problemy się skończą a życie seksualne wróci do normy. Jakie są przyczyny zaburzenia erekcji? W jaki sposób je leczyć? Dowiedz się z naszego artykułu.
- Przyczyny problemów z erekcją
- Leczenie zaburzeń erekcji
Przyczyny problemów z erekcją
Zaburzenia erekcji są niezdolnością do uzyskania oraz utrzymania wzwodu członka wystarczającego do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Zazwyczaj dotyka mężczyzn pomiędzy czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia, jednak nie jest to regułą. W przypadku, kiedy średnio co czwarta próba zbliżenia kończy się niepowodzeniem, mężczyzna powinien poszukać pomocy u specjalisty.
Istnieje wiele przyczyn tego stanu. Jedną z nich jest niedrożny układ krwionośny. W przypadku, gdy tętnice doprowadzające krew do prącia są zwężone blaszkami miażdżycowymi, wówczas ciała jamiste w członku mogą nie napęcznieć i w efekcie nie dojdzie do wzwodu.
Kolejną przyczyną są zaburzenia hormonalne. Występują, gdy w organizmie jest za mało testosteronu, a zbyt dużo prolaktyny, która działa obniżająco na popęd płciowy.
Przyczyną wspomnianych zaburzeń mogą być także uszkodzenia nerwów erekcyjnych, będące skutkiem różnych chorób, takich jak np. SM, cukrzyca czy urazy rdzenia kręgowego.
Stosowanie niektórych leków, zwłaszcza przeciwdepresyjnych, uspokajających, przeciwko nadciśnieniu, moczopędnych, na chorobę wrzodową, chemioterapeutyki czy tzw. beta-blokery, mogą powodować również trudności z osiągnięciem wzwodu.
Ponadto na omawiane problemy wpływ ma niehigieniczny tryb życia, przejawiający się w zbyt dużym napięciu nerwowym, stresie, a także nadużywaniu alkoholu, paleniu papierosów, małej aktywności fizycznej. Niekorzystny wpływ może wywoływać również niewłaściwa dieta, w tym przede wszystkim bogata w tłuszcze zwierzęce, a uboga w owoce i warzywa. Jedną z przyczyn mogą być także blokady psychiczne.
Leczenie zaburzeń erekcji
W przypadku występujących przez dłuższy czas problemów z erekcją, warto jak najszybciej wybrać się do lekarza. Tego rodzaju kłopoty mogą zwiastować poważne choroby, których nie wolno lekceważyć, np. cukrzycę czy chorobę wieńcową. Warto więc wybrać się do urologa lub seksuologa.
Lekarz podczas wywiadu lekarskiego powinien zapytać o przebyte urazy i choroby, a także obecnie występujące dolegliwości. Obejrzy jądra i penisa, zbada prostatę. Zależnie od diagnozy, zleci również dodatkowe badanie lub skieruje do innego specjalisty, np. kardiologa czy neurologa.
W przypadku występowania zaburzeń ze wzwodem, lekarz zazwyczaj przepisuje stosowne leki. Mogą nimi być tabletki stosowane w zaburzeniach erekcji. Należy wiedzieć, że jest to lekarstwo wydawane wyłącznie z przepisu lekarza. Rynek obfituje jednak w szeroki wybór leków bez recepty oraz suplementów mających za zadanie – według obietnic producentów – likwidować problemy ze wzwodem. Jako że są to jednak suplementy, a nie lekarstwa, ich działanie może nie być tak silne i skuteczne.
Ich zadaniem jest przede wszystkim zwiększenie drożności naczyń, czego efektem jest możliwość napływania do penisa odpowiedniej ilości krwi w sytuacji naturalnego podniecenia. Należy jednak pamiętać, że środki tego typu nie wzmagają ochoty na seks. Dlatego też u mężczyzn silnie zestresowanych, z depresją, borykających się z problemami emocjonalnymi czy psychicznymi mogą nie przynieść spodziewanych efektów.
Chcąc więc naprawdę skutecznie wyleczyć zaburzenia erekcji, najlepiej jest wybrać się do specjalisty i postępować zgodnie z jego zaleceniami.