› bieżące
12:15 / 03.10.2013

Zabytki Elbląga pod czyimi skrzydłami? Za tydzień się dowiemy

Zabytki Elbląga pod czyimi skrzydłami? Za tydzień się dowiemy

fot. Konrad Kosacz

Decyzja w sprawie wyboru osoby na stanowisko miejskiego konserwatora zabytków w Urzędzie Miejskim w Elblągu zapadnie najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Jutro odbywać się będą rozmowy z kandydatami do pracy na to miejsce pracy. Zanosi się więc na to, że wreszcie poznamy rozstrzygnięcie tego konkursu, co nie udało się kilka razy wcześniej.

Wybory elbląskiego konserwatora zabytków odbywają się już po raz czwarty. Poprzednie trzy konkursy zakończyły się bez wyłonienia zwycięzcy. Powód? Najgorszy z możliwych czyli brak chętnych. Poprzednie konkursy ogłaszał jeszcze były już prezydent Grzegorz Nowaczyk. Ten, na którego rozwiązanie czekamy, został ogłoszony 22 sierpnia br. przez Jerzego Wilka. Oferty do Urzędu można było składać do 17 września.

- Wpłynęło siedem ofert. Po otwarciu kopert z dokumentami i sprawdzeniu ich okazało się, że pięć spełnia wymogi formalne – informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego UM w Elblągu. - Na jutro zostały zaplanowane rozmowy kwalifikacyjne z nimi – dodaje.

Kiedy możemy zatem spodziewać się ogłoszenia zwycięzcy konkursu czyli miejskiego konserwatora zabytków w naszym mieście? - Wyniki poznamy raczej pod koniec przyszłego tygodnia, bo kandydat ma siedem dni na podjęcie decyzji po otrzymaniu propozycji pracy – zaznacza Mierzejewski.

Jakie obowiązki będzie pełnił nowy pracownik Urzędu? Jakie prace będą konieczne, by wspomniane zabytki mogły przetrwać kolejne lata? Jak czytamy w ogłoszeniu na stronie elbląskiego magistratu wybrany kandydat z pewnością będzie miał co robić. Podajemy tylko niektóre z jego obowiązków:

- prowadzenie spraw związanych z ochroną zabytków w ramach kompetencji przekazanych Porozumieniem  Wojewody Warmińsko - Mazurskiego i Prezydenta Miasta Elbląga
- prowadzenie spraw związanych z opieką nad zabytkami w zakresie zadań własnych Miasta
- opracowywanie rocznych budżetów na realizację zadań Biura i nadzór nad ich realizacją
- prowadzenie gminnej ewidencji zabytków w formie zbioru kart adresowych zabytków nieruchomych z terenu gminy
- nadzór konserwatorski remontów obiektów zabytkowych stanowiących własność lub współwłasność samorządu
- nadzorowanie spraw związanych z udzielaniem zamówień publicznych w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami
- pozyskiwanie środków budżetowych na realizację zadań

Czym charakteryzują się kandydaci na opisywanie stanowisko urzędnicze? Przede wszystkim mają ukończone studia magisterskie związane z ochroną zabytków, co najmniej pięć lat pracowali w związanej z nią dziedziną, znają przepisy ochrony zabytków i zakresu funkcjonowania administracji publicznej. Więcej informacji można znaleźć w ogłoszeniu pod linkiem. 

Komisji dokonującej wyboru najlepszej osoby na to stanowisko pozostaje jedynie sprawdzić rzeczywiste umiejętności kandydatów i podjąć ostateczną decyzję o wyborze jednej z nich. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Powiązane artykuły

Do czterech razy sztuka. Kto został Miejskim Konserwatorem Zabytków?

09.10.2013 komentarzy 1

W poprzednim tygodniu informowaliśmy o tym, że Miasto zakończyło przyjmowanie ofert konkursowych od chętnych do objęcia stanowiska Miejskiego Konserwatora...

Konserwator zapowiada: przygotuję program opieki nad zabytkami

23.10.2013 komentarzy 5

W Urzędzie Miejskim poznaliśmy osobiście nowego Miejskiego Konserwatora Zabytków. Został nim Dariusz Barton, o czym informowaliśmy już 9 października. Tego...