Zabytkowe zbiory Biblioteki Elbląskiej najcenniejsze w Polsce
Miło nam poinformować, że rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaliczające zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej do narodowego zasobu bibliotecznego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Elbląska książnica oficjalnie znalazła się w elitarnym gronie bibliotek posiadających najcenniejsze zbiory w Polsce, obok Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Narodowy zasób biblioteczny stanowią, w całości lub części, zbiory bibliotek mające wyjątkową wartość i znaczenie dla dziedzictwa narodowego. Zbiory te podlegają szczególnej ochronie.
Oprócz Biblioteki Elbląskiej do narodowego zasobu bibliotecznego zostały zaliczone zbiory bibliotek:
- Biblioteki Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie,
- Biblioteki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu,
- Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.
Zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej stanowią nieoceniony materiał do badań – historycznych ze szczególnym uwzględnieniem historii regionu, bibliologicznych, oprawoznawczych, nad proweniencją księgozbioru i nad historią książki. Do narodowego zasobu bibliotecznego zaliczonych zostało 9022 wol.: rękopisy, inkunabuły (spośród których 14 woluminów to jedyne egz. w Polsce) oraz stare druki (XVI-XVIII w.). Nieprzerwanie od roku 2008 w bibliotece realizowane są projekty związane z ochroną zabytkowego księgozbioru, który w latach 2000-2002 powrócił do Biblioteki Elbląskiej z depozytu Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstały wówczas nowoczesne pomieszczenia magazynowe do przechowywania zbiorów i Pracownia Konserwacji, gdzie księgozbiór zabytkowy poddawany jest konserwacji zachowawczej, a po zabezpieczeniu jest digitalizowany i udostępniany w wersji cyfrowej za pośrednictwem Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej. Zdigitalizowane zbiory prezentowane są również za pośrednictwem Elbląskiego Wortalu Historycznego – katalogu historii i kultury miasta Elbląga, gdzie znajdują się opracowania tychże zbiorów w formie artykułów i opisów. Zaliczenie zbiorów zabytkowych do narodowego zasobu bibliotecznego pozwoli na to, żeby jeszcze lepiej o nie dbać i jednocześnie pozyskiwać środki na ich dalszą konserwację i ochronę. Biblioteka Elbląska jest jak do tej pory jedyną biblioteką w naszym regionie, która znalazła się w tak zaszczytnym i elitarnym gronie.