› bieżące
09:13 / 16.08.2014

Zabytkowy budynek na 1-go Maja zostanie sprzedany?

Zabytkowy budynek na 1-go Maja zostanie sprzedany?

fot. Adam Mastalerz

Nie tylko miasto sprzedaje swoje tereny, a także lokale. Również Bank Zachodni WBK w Elblągu planuje sprzedać swój budynek, znajdujący się przy ul. 1-go Maja 16. Kamienica jest zabytkowa, więc podlega pod Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W miejscu gdzie obecnie znajduje się budynek banku, kiedyś znajdował się szpital św. Elzbiety. Na ruinach średniowiecznego szpitala w latach 20. XX wieku wybudowano reprezentacyjny gmach Banku Rzeszy. Wcześniej Reichsbank miał swoją siedzibę w domu przy Alter Markt 43. W książce telefonicznej z 1931 roku podani są dyrektorzy Wilfert i Barleben. Elbląska placówka banku podlegała dyrekcji w Berlinie, swoim zasięgiem obejmowała powiaty: elbląski, malborski, pasłęcki, morąski, nidzicki, ostródzki, lubawski, suski i sztumski.

Jakiś czas temu bank, który miał swoją siedzibę w tym miejscu, wyprowadził się z budynku i zmienił swoją lokalizację. Nie zmienia to faktu, iż zabytkowa kamienica należy nadal do nich. Z informacji, jakie udało nam się uzyskać wynika, że budynek został wystawiony na sprzedaż. Jednak bank nie chce zdradzić za jaką cenę.

Jak dowiedzieliśmy się od Rafała Maliszewskiego z biura prasowego prezydenta: - Miejski Konserwator Zabytków nie otrzymał żadnej informacji dotyczącej sprzedaży tego budynku. Planowana sprzedaż budynku powinna być również zgłoszona do konserwatora.

W budynku poza bankiem działa również wydział administracyjny prokuratury, a także biuro radcy prawnego. Na parterze budynku znajduje się płaskorzeźba żaglowca wykonana przez Juliana Leńca - elbląskiego rzeźbiarza. Budynek przetrwał wojnę i nie zmienił swoich założeń. Przez wiele lat działał tam bank. Na parterze są okna zaopatrzone w kraty ze stylizowanymi orłami (bez koron). Budynek wymaga rewitalizacji.

 

źródło: mojezulawy.pl

3
2
oceń tekst 5 głosów 60%

Zdjęcia ilość zdjęć 4