Zabytkowy budynek odzyska dawną świetność? Miasto przyznaje dofinansowania
fot. Konrad Kacprzak
Kolejny obiekt w Elblągu odzyska dawną świetność. Tym razem chodzi o unikatowy zabytkowy budynek modernizmu przy ul. Trybunalskiej 17 w Elblągu. Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości przy ul. Trybunalskiej 17 złożyła w styczniu bieżącego roku wniosek o otrzymanie dotacji z miasta.
Dotacja przeznaczona zostanie na sporządzenie ekspertyzy technicznej wraz z opracowaniem programu prac konserwatorskich, a także przeprowadzenie badań architektonicznych i konserwatorskich, sporządzenie projektu budowlanego, który będzie zgodny z przepisami prawa budowlanego.
Jak informuje nas rzecznik prasowy prezydenta Monika Borzdyńska: - Komisja rozpatrująca wnioski –działająca na podstawie Zarządzenia Nr 56/2014 Prezydenta Miasta Elbląg z dnia 10 lutego 2014 r. w sprawie powołania Komisji opiniującej wnioski o udzielenie dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, położonym na terenie miasta Elbląga – przyznała dofinansowanie w wysokości 26.455.00 zł.
Komisja przyznając dotację wzięła pod uwagę, iż budynek ten posiada wyjątkową wartość artystyczną, historyczną i naukową. Powstał on w 1928 roku, zaprojektowany był przez wybitnego, niemieckiego architekta Hugo Häringa, dla doktora Otto Erwina Frentzla.
Jest to jeden z nielicznych zachowanych, zrealizowanych projektów Häringa, przedstawiciela bardzo szerokiego nurtu modernizmu w architekturze, prekursora funkcjonalizmu organicznego. Zleceniodawca - dr Frentzel był znaną postacią ówczesnego Elbląga. Działał w Elbląskim Towarzystwie Starożytności, w latach 30 -tych znajdował się w zarządzie Towarzystwa. Zajmował się również kupiectwem, był właścicielem firmy Max Kusch & Bracia Ilgner.
- Budynek został opisany w publikacji poświęconej twórczości Häringa " Hugo Haring: The Organic Versus the Geometric " autorstwa brytyjskiego badacza Petera Blundell – Jones'a - informuje Monika Borzdyńska.
Dzięki dotacji przygotowane zostaną niezbędne dokumenty, które pozwolą uzyskać konieczne pozwolenia, przeprowadzić niezbędne prace i podjęcia starań do uzyskania środków finansowych. Umożliwi to również przeprowadzenie remontu zgodnie z wymogami konserwatorskimi, a ze względu na niewielką ilość danych o budynku, dokumentacja będzie miała dużą wartość poznawczą.
Powiązane artykuły
To nie szpecąca rudera, a zabytek modernizmu
16.03.2013 komentarzy 7
Na rogu ulicy 12 lutego i ulicy Trybunalskiej, stoi szary budynek, który bardzo wyróżnia się na tle innych obiektów w tym rejonie. Uważany jest...