› bieżące
12:44 / 29.05.2013

Zabytkowy tramwaj ponownie stanie pod Bramą Targową

Zabytkowy tramwaj ponownie stanie pod Bramą Targową

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Był atrakcją ubiegłego lata. W tym roku ma ponowić swój sukces. Stylowy, silnikowy wagon tramwajowy typu 5N, już w połowie czerwca, stanie na specjalnie zamontowanej konstrukcji szynowej przy Bramie Targowej, pod którą niegdyś przejeżdżały tramwaje.

- To nie będzie pusty tramwaj – zapowiada Hanna Laska – Kleinszmidt, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej. Z racji przypadającej w tym roku 118. rocznicy powstania Tramwajów Elbląskich, chcemy przygotować mały informator turystyczny, zaś w zabytkowym tramwaju umieścimy fotografie z nimi związane – dodaje dyrektor DKS.

Zgodnie z zapowiedzią, tramwaj będzie dostępny dla zwiedzających od połowy czerwca do końca września tego roku. - Nie jestem zwolenniczką całorocznego udostępniania wagonu, bo to już nie byłaby atrakcja – wyjaśnia Hanna Laska – Kleinszmidt. Poza tym z całorocznym utrzymaniem tramwaju związane są dodatkowe koszty. Z danych podanych przez Departament Komunikacji Społecznej wynika, że samo postawienie zabytkowego obiektu to koszt 3,5 tysiąca złotych plus etaty dla dwóch motorniczych, pełniących służbę w tramwaju po 6 godzin dziennie.

Niestety ci, którzy liczą na to, że i w tym roku napiją się kawy czy herbaty w urokliwej scenerii, muszą obejść się smakiem, bowiem, żaden lokal gastronomiczny nie zechciał uczynić z tego miejsca swej kawiarenki.

Warto przypomnieć, że ostatnie tramwaje jeździły ulicą Stary Rynek w 1968 r. W tym właśnie roku wycofano je ze Starego Miasta i skierowano przez ul. Pocztową.

Historia i opis techniczny tramwaju typu 5N

Pierwsze tramwaje typu 5N dostarczono do Elbląga w 1957 roku, a eksploatowane były do 12 grudnia 1996 roku. Obecnie zachował się jeden skład (wagon silnikowy 5N o numerze ewidencyjnym 012 i wagon doczepny 5ND o numerze ewidencyjnym 154), który został wyremontowany w spółce Tramwaje Elbląskie i używany jest okazjonalnie.

Wagon 5N (012) został zbudowany w 1961 roku w Chorzowskiej Wytwórni Konstrukcji Stalowych „Konstal”. Konstrukcja wagonu jest stalowa, wyposażenie wnętrza drewniane. Samonośne pudło spoczywa na czterech resorach piórowych, zamocowanych w stalowej ramie dwuosiowego wózka. Okna boczne przedziału pasażerskiego są dwuczęściowe, z których górne jest pionowo przesuwne. Wewnątrz podłoga pokryta jest antypoślizgową wykładziną gumową. Poziom podłogi przedziału pasażerskiego jest usytuowany o stopień wyżej od poziomu na pomostach. Drewniane krzesła, na których pasażerowie siedzą naprzeciw siebie, są umiejscowione przy ścianach bocznych wagonu, po jednej stronie pojedyncze, po drugiej podwójne. Drzwi harmonijkowe otwierane i zamykane są przez motorniczego. Wagon wyposażony jest w dwa silniki typu LT-31 o mocy 60 kW każdy. Wymiary wagonu: długość 10400mm, szerokość 2173mm, masa własna 13500kg, rozstaw osi 3000mm, średnica kół tocznych 800mm.

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%